EKA nädalakiri 21. veebruar, 2021

Avaneb "Avatud akende" näitus EKA raamatukogu akendel

Täna, 21. veebruaril, kell 16.00 avaneb EKA raamatukogu akendel taas näitus “Avatud aknad”.

EKA akende näituse kaudu tutvustavad erinevad EKA erialad oma silmapaistvamaid projekte ja värskeimat tudengite loomingut. Näitus on vaadeldav EKA raamatukogu akendel Põhja pst ja Kotzebue tänavatel ning jääb avatuks kuni 14. märtsini.

Foto: Maarja Pabut

Loe lähemalt

Eesti Kunstiakadeemia tähistab Vabariigi 104. aastapäeva aktusega

23. veebruaril kl 12.00 toimub EKA aatriumis Eesti Vabariigi 104. aastapäeva aktus, kus esineb erikülalisena kunstiakadeemia arhitektuuri eriala vilistlane Ignar Fjuk, kellel oli 1980ndatel aastatel vaba Eesti taastamisel oluline roll.

Eesti Kunstiakadeemial on au võõrustada juba teist meie vilistlast, kes olid iseseisvuse võitluses esiridades.

Aktusel esineb ka EKA kammerkoor.

Sündmust kantakse üle EKA TV-s: tv.artun.ee

Preemiad

Marge Monkole ja Hilkka Hiiopile Valgetähe teenetemärk

Täna lõunaajal tõi Eesti Kunstiakadeemiasse häid uudiseid AK toimetaja Reet Weidebaum: Valgetähe teenetemärgi saavad rahvusvaheliselt menukas kunstnik ja Eesti Kunstiakadeemia fotograafia professor Marge Monko; Eesti Kunstiakadeemia Kunstikultuuri teaduskonna dekaan ja professor Hilkka Hiiop, kes on toonud ühiskonna fookusesse ohustatud kunstipärandi konserveerimise; ning põneva ja isikupärase käekirjaga graafik, illustraator, raamatukunstnik ja endine kauaaegne EKA graafika professor Urmas Viik.

Palju õnne!

Foto: Solveig Jahnke

Loe lähemalt

EKA keraamika osakonna Ilmar Palmi preemiad 2022

EKA keraamika osakond andis Ilmar Palmi nimelise preemia 2022. aastal III kursuse üliõpilasele Kristel Kärdile „piiritu keraamikaarmastuse, ettevõtlikkuse ning katsetamisjulguse eest keraamika ja klaasi sidumisel.“ 

Pildil on ka EKA emeriitprofessor Leo Rohlin, kes pälvis hiljuti Kultuurkapitali elutöö preemia.

Leo Rohlin on unikaalne nähtus eesti keraamikas, keda saab nimetada ka suure algustähega Keraamikapedagoogiks. Ta on teinud originaalloomingut, tööstuskeraamikat, õpetanud noori, arendanud erinevaid tehnikaid ning on oma teadmised põhjalikult kirja pannud. 

Loe ka dotsent Juss Heinsalu suurt usutlust Leo Rohliniga.

Foto: Urmas Puhkan

Loe lähemalt

Riikliku kultuuri aastapreemia 2021 prof. Linda Kaljundile

2021. aasta riiklike kultuuri- ja spordipreemiate laureaatide seas on EKA Kultuuriajaloo professor Linda Kaljundi ja Kadi Polli, kes pälvivad auhinna Kumu uue püsiekspositsiooni “Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945” kureerimise eest.

Loe lähemalt

Eerik Haameri kunstiauhind Aksel Haagensenile

18. veebruaril anti Kuressaare raekojas üle Eerik Haameri kunstiauhind, mille seekord pälvis EKA kaasaegse kunsti vilistlane Aksel Haagensen.

Austraalias sündinud ja praegu Tallinnas tegutsev kunstnik Aksel Haagensen (s 1993) pälvis Eerik Haameri auhinna pagulaste noorema põlve identiteediotsinguid kajastava kõrgel kunstilisel tasemel teostatud loomingu ja näitusetegevuse eest 2020. ja 2021. aastal. 

Foto: Andres Lõo

Rohkem infot

Näitused

Näitus “Aeglased manöövrid”

Reedel, 25. veebruaril kell 18.00 avatakse Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi (EKKM) esimesel korrusel Tallinna XVIII Graafikatriennaali noortenäitus “Aeglased manöövrid”. Näitus jääb avatuks 11. märtsini.

Näituse kuraatorid: Riin Maide (EKA kaasaegne kunst, MA) ja Brit Kikas (EKA kaasaegne kunst, MA).

Näitusel osalevad kunstnikud: EKA kaasaegse kunsti magistrandid Sophie Durand, Lily Marleen Verilaskja, Maria Izabella Lehtsaar, Rodion Furs; EKA kaasaegse kunsti magister Jose Aldemar Muños; EKA tekstiili magister Ingrid Helena Pajo; EKA graafika tudengid Ella-Mai Matsina ja Merilyn Lempu ning Saara Liis Jõerand

Loe lähemalt

Enno Halleki näitus „Mängud mälu ja maastikega“

Kuressaare Raegaleriis avatakse 2021. aasta Eerik Haameri kunstiauhinna laureaadi ja EKA audoktori Enno Halleki näitus „Mängud mälu ja maastikega“, mille kuraator on EKA muuseumi juht Reeli Kõiv.

Kuressaare raekojas tähistatakse saarlasest kunstniku Eerik Haameri (1908–1994) 114. sünniaastapäeva ja antakse üle ka järjekorras viies Eerik Haameri kunstiauhind, mille seekord pälvis EKA kaasaegse kunsti vilistlane Aksel Haagensen.

Rohkem infot

Arhitektuur

Arhitektuuriloengute sari EKAs

Avatud arhitektuuriloengute sari toimub sel kevadel pealkirja all “Lähikondsed” ning toob Tallinnasse Läti, Leedu ja Venemaa arhitektid. Loengutes uuritakse, kuidas meie naabritel sarnasest ehitatud keskkonnast ja ajaloost tõukuvate teemadega tegelemine välja tuleb ning loengud on mõeldud kõikide erialade tudengitele ning professionaalidele. 

Loengusarja esimese loengu annavad 3. märtsil kl 18.00 Petras Išora ja Ona Lozuraitytė, kes käivitasid 2014. aastal Vilniuses arhitektuuristuudio Isora x Lozuraityte

Loe lähemalt

Adrià Carbonelli avatud innovatsiooniloeng

Teisipäeval, 22. veebruaril kl 18 peab EKA aulas (A-101) avaliku loengu teemal “Contra Naturam: kaasaegse urbanismi teke Barcelonas” Rootsi KTH Kuningliku Tehnoloogiainstituudi arhitektuuriõppejõud Adrià Carbonell.

Adrià Carbonell on arhitekt ja urbanist ning õppejõud KTH Kuninglikus Tehnoloogiainstituudis Rootsis, varem on ta pidanud loenguid KU Leuvenis, Tallinna Tehnikaülikoolis, Umeå Universitetis ja Ameerika Sharjahi ülikoolis. 

Rohkem infot

Intervjuu Johan Taliga 2022 kevadsemestri avatud loengutest

Arhitektuuriteaduskonna avatud loengute sari keerleb sel kevadel ümber sarnasuste – Tallinnasse on tulemas Läti, Leedu ja Peterburi noori arhitekte. Otsitakse Baltikumi ruumikultuuri juuremustrit ja vaadatakse ka Peterburi suunas – kuidas meie naabritel sarnasest ehitatud keskkonnast ajaloost tõukuvate teemadega tegelemine välja tuleb. 

Esinejate valiku ja lähikondsuse teemapüstituse taga on üks loengusarja kahest kuraatorist, EKA doktorant ja Molumba arhitektuuribüroo asutajaliige Johan Tali

Foto: Vahur Puik

Loe lähemalt

Tootedisain

Bend to Break – disainiuurimus vineeritööstusest

Bend to Break on 2021/22. õppeaasta sügissemestril Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini osakonnas toimunud erialastuudio, mis keskendus 1877. aastal asutatud Mehhaanilise Puutööstuse Aktsiaseltsi A. M. Lutheri vabriku näitel vineerile kui materjalile ja selle ajaloo- ja tööstuspärandile.

E. Šiškina ja V. Prussi opereerivad Luterma vineeripressiga. 1956. Foto: G. Lossi

Loe lähemalt

EKA meedias

Emeriitprofessor ja Kultuurkapitali elutööpreemia laureaat Leo Rohlin Sirbis

Materjaliteadlane ja EKA külalisdotsent Juss Heinsalu usutleb Kultuurikapitali elutööpreemia laureaati ning EKA emeriitprofessorit, keraamik Leo Rohlinit. 

Leo Rohlin: „Olla keraamik tähendab olla õnnelik inimene. Esimeseks keraamikuks oli ju Jumal. Aadama loomiseks jätkus savi küllaga ja põletust asendas jumalik hingeõhk.“

Foto: Piia Ruber

Loe lähemalt

EKA Galerii “Soe. Temperatuurikontroll kolmes vaatuses” Postimehes

Näitusest “Soe. Temperatuurikontroll kolmes vaatuses” EKA Galeriis (Tallinna XVIII Graafikatriennaali) Elnara Taidre käsitluses, Postimehes. 

Katja Novitskova «Aktiveerimise muster (Marsil)» (2014). Foto: Paul Klooren

Loe lähemalt

EKA tudengite "Elav hõbe" näitusest Terevisioonis

Alates 17. veebruarist on Viru keskuses avatud Eesti kunstiakadeemia (EKA) tudengite näitus "Elav hõbe". Näitusel esitletakse kunsti hävimisele mõeldud materjalidest, näiteks jäätisepaberitest ja termokottidest. 

Rohkem infot

Noore skulptori preemia laureaat Junny Yeung Postimehes

Neljapäeval avatud noore skulptori preemianäitusel kuulutati välja preemia laureaat Junny Yeung, teise koha pälvis Zody Burke ja kolmanda koha Katariin Mudist. 

Noore skulptori preemianäitus on avatud kuni 5. märtsini iga päev kell 14–20 ARS kunstilinnakus aadressil Pärnu maantee 154.

Foto: Taavi Piibemann

Loe lähemalt

Junny Yeung ERR kultuuriportaalis

"See teos räägib mälestustest seoses inimestega, keda olen kunagi armastanud. Need võivad olla mu armsamad, sõbrad, perekonnaliikmed. Meil on olnud kunagi väga õnnelik aeg, aga näiteks, kui mu vanaema suri, siis ma tundsin suurt kurbust. Ma tegin selle teose kõikide nende inimeste mälestuseks ja need mälestused annavad mulle jõudu, et oma eluga edasi minna," rääkis Yeung "Aktuaalsele kaamerale".

Foto: Taavi Piibemann

Rohkem infot
Lugupidamisega,
Andres Lõo kommunikatsioonispetsialist
andres.loo@artun.ee
52 67 253

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram