EKA nädalakiri 12. september, 2022

Näitused

"Dear Friend" EKA Galeriis

Näitus "Dear Friend" EKA Galeriis 15.–29. septembril
Avamine 15. septembril, kell 18.00.

“Dear Friend” näituse väljapanek koosneb ilmunud kirjadest. Neid saab lugeda, kaasa võtta ja kohapeal postiga edasi saata. 

“Dear Friendi” näitust saadab tihe publikuprogramm, kus on kavas uute perioodiliste väljaannete ja trükiste esitlused. 

Loe lähemalt

EKA Galerii OPEN CALL

Avatud on konkurss EKA Galerii 2023 aasta programmi! Tähtaeg 17. oktoober.

Taotlusvoor on avatud kohalikele ja rahvusvahelistele kunstiprojektidele, isiku-ja kuraatorinäitustele, üritustele ja performance’itele. Palume taotlused esitada hiljemalt 17.10.2022 aadressile eka.galerii@artun.ee manusena ühte zip-faili pakituna.

TAOTLUSVORM

Loe lähemalt

Reimo Võsa-Tangsoo ja Martin Buschmann: “[ 2 | 2 ] mäng on töö”

EKA fotograafia magistrid Reimo Võsa-Tangsoo ja Martin Buschmanni näitus “[ 2 | 2 ] mäng on töö”
Haapsalu Linnagaleriis
07.09.2022 – 02.10.2022

Näitusel on võimalik kogeda kolme tööd, mis kõik tegelevad mängimisega ning vaatlevad mängimise/mängu erinevaid aspekte. 

Loe lähemalt

Kadri Mälk: “Kadri läheb roheliseks”

Ruumi-installatsioon ‘Kadri läheb roheliseks’
20.–21.09.2022
Tallinnas, HOP galeriis, kell 12.00–18.00

Näituse moto (kunstiteadlase Tiina Abeli parafraas
oma isa tragikoomik Ervin Abeli ütelusest): Elada tuleb nii, et kui sa kokku kukud, siis kõik arvavad, et suurest õnnest. 
Sissepääs vaba.

Loe lähemalt

„Raamatukujundaja töötuba. Jüri Kaarma ja hilisnõukogude trükikunst“

Alates 17. septembrist näeb Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi galeriis näitust „Raamatukujundaja töötuba. Jüri Kaarma ja hilisnõukogude trükikunst“, mis aitab avada graafilise disaini unustusehõlma vajunud materiaalset reaalsust. 

Näituse autorid Maria MuukAnna Kaarma, Aadam Kaarma ja Eve Kask on väljapanekut luues aluseks võtnud Jüri Kaarma (1950–2011) Lasnamäe korterateljees säilinud haruldaselt põhjaliku protsessiarhiivi.

Loe lähemalt

Disain

EKA tekstiili vilistlane Liisa Torsus rahvusvahelise tekstiilipreemia finaalis

Liisa Torsus on maineka NYTM (New York Textile Month) raames välja antava Dorothy Waxman International Textile Design Prize konkursi finaalis oma lõputööga “Kivimustud ja natid”, mille juhendajad on Piret Valk ja Svetlana Todurova.

Bakalaureusetööna valmisid lihtsalõikelised umbkuued, mille viltmaterjal on loodud kahte silmuskudumit, pitskoelist ning lihtkoelist pinda kokku viltides. 

Foto: Grete Eerikson

Loe lähemalt

DiMa näitus Disainiööl

19. septembril kell 18.00 avatakse Balti manufaktuuris, Uue Loomingu Majas, Manufaktuuri tänav 5, Tallinnas, Eesti Kunstiakadeemia Jätkusuutliku disaini ja materjalide labori DiMa näitus.

Näitusele tulevad projekti “Eestis tekkivate tekstiilijäätmete ringlussevõtu ja tootearenduste lahenduste väljatöötamine” jooksul välja töötatud tooted ja materjalid, mis on valminud nelja erineva ringdisaini meetodi läbi. 

Foto: Reet Aus

Loe lähemalt

DiMa avapauk

19. septembril avatakse Jätkusuutliku Disaini ja Materjali Labor ehk DiMa. 

DiMa avapaugu laval näeb moedisaini, mis on valminud nii suurtootmise ülejääkidest kui kasutusjärgsest jäätmest, mis on prügina reisinud mööda maailma rohkem, kui mõni tulihingeline matkaja unistadagi oskaks.

DiMa teeb teadust, loob uusi materjale, kaardistab jäätmeid ja suunab neid erinevatel viisidel läbi disaini eluringlusse. DiMa katsetab innovaatilisi disainilahendusi ja otsib jätkusuutlikku võimalust luua uusi tooteid. 

Foto: Reet Aus

Loe lähemalt

Arhitektuur

“Lõpetamata linn”: uurimisprojektist võrsunud telesari nüüd ETV eetris

Sel sügisel saavad kõik linnaplaneerimise-lembesed koguneda ekraanide ette, sest EKA arhitektuuriteaduskonna uurimisprojekti “Lõpetamata linn” põhjal valmis 7-osaline telesari ja seda saab vaadata igal neljapäeval ETVs. Kõiki juba eetrisse jõudnud osi saab järelvaadata Jupiteris. Igas saates on fookuses üks teemadering.

Loe lähemalt

Doktorikool ja TAO

Roemer van Toorn kaitses doktoritöö

7. septembril kaitses Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri ja linnaplaneerimise eriala doktorant Roemer van Toorn oma doktoritöö „Making Architecture Politically. From Fresh Conservatism to Aesthetics as a Form of Politics“. Roemer van Toornile omistati filosoofiadoktori kraad.

Doktoritöö eelretsensentideks olid prof Panu Lehtovuori (Tampere Tehnikaülikool) ja prof Arie Graafland. Doktoritöö oponent oli prof Arie Graafland.

Foto: Madis Kurss

Loe lähemalt

EKA rakenduslike teadus- ja arendustööde konkursi tähaeg on 14. september

EKA teadus- ja arendusosakond koos Tallinna Strateegiakeskusega korraldab igal aastal rakenduslike teadus- ja arendustööde konkurssi, mille eesmärk on motiveerida ülikooli liikmeid senisest enam rakendama oma õppe- ja teadustöö tulemusi ettevõtlus-, avalikus ja mittetulundussektoris ning teavitada üldsust ülikooli kompetentside rakendamisest majandustegevuses ja ühiskonnas.

Parima töö autorit/autoreid premeeritakse 1000 euroga. 

Loe lähemalt

Uute doktorite loengusari: Greta Koppel

Eesti kunstiteaduse aastasaja raames toimuva uute doktorite loengusarja sügisperioodi avaloengus esineb Greta Koppel, kes räägib 13. septembril kunstiteosest kui kunstiajaloolise uurimuse keskmest.

Greta Koppel kaitses 2021. aastal Eesti Kunstiakadeemias doktoritöö teemal “Hüvasti, konossöörlus? Kunstiteos kui kunstiajaloolise uurimise kese”.

Loe lähemalt

Raamatud

Ilmus sarja “Ehituskunsti Raamatukogu” 3. köide Keller Easterlingi tekstidega

Need Keller Easterlingi, Yale’i arhitektuurikooli professori kaks teksti saadavad ajakirja Ehituskunst topeltnumbrit (61/62), mis keskendub Eesti kahanevatele (väike)linnadele.

Kahanemise teema toob ilmsiks, et traditsiooniline arhitektide tööriistakast sobib ennekõike kasvu konteksti, mida saab kujundada objektivormide lisamise abil. 

Loe lähemalt

Raamatu „Interjööri kujutamine joonisel” esitlus

14. septembril kell 17.30 esitletakse EKA 4. korruse aatriumis Ro Spankie raamatut “Interjööri kujutamine joonisel”, mis on 3. köide sarjast “Sisearhitektuuri põhitõed”.

„Sisearhitektuuri põhitõed” on sari sisearhitektuuri eriala ja selle aluseks olevate põhimõtete tutvustamiseks.

Loe lähemalt

In Memoriam

In Memoriam Leo Rohlin 25.07.1939 – 10.09.2022

Lahkunud on mitmekülgne keraamik ja kunstipedagoog, legendaarne Eesti keraamika tugisammas, EKA emeriitprofessor Leo Rohlin. Tema panus eriala arengusse on olnud hindamatu, mahukas ja erakordselt mitmekülgne. Leo Rohlin oli suurepärane keraamik ja õppejõud, kes oli läbi aastakümnete aktiivne nii disaineri, kunstniku kui eriala tehnoloogia ning ajaloo eripärasid talletanud mitme raamatu autorina.

Loe lähemalt

EKA meedias

Linda Kaljundi Müürilehes ja Kultuur.ERRis

"Muidugi võib öelda, et sõja ajal ei jõua, saa ega tohi pikki debatte pidada, aga kui mõistlik on öelda keeruliste, tundlike ja potentsiaalselt lõhestavate teemade puhul resoluutselt, et ei, meil ei ole teiega midagi arutada?" kirjutab Müürilehes EKA Kultuuriajaloo professor Linda Kaljundi
Linda Kaljundi: tankist edasi – kas arutelu ja dialoog on lubatud? ka Kultuur.ERRis.  

Foto: Eva Sepping

Loe lähemalt

Keiu Krikmanni kureeritud "Koolnu jalad, tekid, kangrud, muna" Kultuur.ERRis

10. septembrist on Tallinna Linnagaleriis avatud rühmanäitus "Koolnu jalad, tekid, kangrud, muna". Näitus on poeetiline uurimus, mis keskendub materjalile kui jutuvestmise inspiratsiooniallikale.

Kunstnikud Mónica Mays, Netti Nüganen, Heinrich Sepp ja Johanna Ulfsak on valinud mängulise käsitlusviisi, muutes materjali lugudeks ja lood materjaliks. Näituse kuraator on Keiu Krikmann.

Foto: Ken Mürk

Loe lähemalt
Lugupidamisega,
Andres Lõo kommunikatsioonispetsialist
andres.loo@artun.ee
52 67 253

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram