EKA nädalakiri, 4. september, 2023

Eesti Kunstiakadeemias algas uus õppeaasta

EKAs alustab sel aastal õpinguid 336 uut tudengit – 26 tudengit rohkem kui eelmisel aastal. Kõige rohkem lisandus uusi tudengeid disainiteaduskonna magistriõppe uutele õppekavadele: ringdisain, sotsiaalne disain ja taidestuudium ning urbanistika õppekavale. 

Kõrgeim konkurss oli bakalaureuseastmes graafilise disaini õppekavale, millele järgnesid animatsiooni ja sisearhitektuuri õppekavad.

Soovime kõigile innukat ja viljakat õppeaasta algust! 

Foto: Andres Lõo

EKA Kotzebue 10 hoone sai sarikad peale!

Kotzebue 10, EKA laborite maja, toob üliõpilastele paremad tingimused suurte mahuliste objektide maketeerimiseks ja ehitamiseks. 
“Ehitaja riputas majaharja kohale pärja tähistamaks olulise ehitusetapi lõppu. Hoone betoonist viilkatus on valmis, hoone maksimaalne kõrgus on saavutatud,” ütles EKA haldus- ja finantsdirektor Andres Tammsaar.

Foto: Mart Kalm

Loe lähemalt

EKA koolilaat

Teatame rõõmuga, et 4.–8. septembril toimub taas EKA koolilaat. Osta saab koolitarbeid ja EKA logoga rõivaid, koolitarvikuid, EKA kalenderteatmikke, villaseid sokke, DiMa mütse jpm.
Laadale tulevad müüma oma tooteid ka professionaalsed kunstitarvete poed, kelle sortimendis kvaliteetsed tarvikud maalimiseks, joonistamiseks ja visandamiseks. 

EKA koolilaat on avatud esmaspäevast reedeni kl 10–16.00 EKA peahoone fuajees.

Loe lähemalt

EKA Galerii

2024. aasta avatud konkurss

Avatud on EKA Galerii näituseprogrammi taotlusvoor aastaks 2024! Taotlusvoor on avatud kohalikele ja rahvusvahelistele kunstiprojektidele, isiku-ja kuraatorinäitustele, üritustele ja performance’itele. Taotlused palume esitada hiljemalt 11. oktoobril, aadressile eka.galerii@artun.ee

TAOTLUSVORMI LINK

Loe lähemalt

Näitused

EKA vilistlaste ja tudengite vaskpannoo Pelgulinna Riigigümnaasiumi fassaadil

EKA vilistlased ja tudengid lõid Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumi õppehoone fassaadile suuremõõtmelise vaskpannoo „Rõõm teeb taeva taga tuld“.
Võidutöö autorid Martin Mikson ja Anna-Liisa Pärt on mõlemad lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia stsenograafia ehk lavastuskunsti eriala. Juulia Aleksandra Mikson on omandanud Eesti Kunstiakadeemias tekstiili eriala ja täiendanud ennast Itaalias ja Küprosel ning õpib nüüd EKA taidestuudiumis. Paul Aadam Mikson omandab hetkel haridust Eesti Kunstiakadeemia ehte-ja sepakunsti erialal.

Foto: Mari Kadanik

Loe lähemalt

Näitus „Kohtumine kukeaabitsaga“ EKA raamatukogus

EKA raamatukogus saab vaadata õppeaasta algust tähistavat näitust „Kohtumine kukeaabitsaga“. EKA muuseumi koostatud väljapanekul särab akvarellitehnika kirkuses Ülle Meisteri tõeliselt meisterlik diplomitöö, aabitsa illustratsioonid aastast 1973.

27. augustil oli Ülle Meisteri (1948–2021) 75. sünniaastapäev ning seda tähtpäeva märgib ära ka käesolev näitus. Akvarell sai 2 aastat tagasi lahkunud raamatuillustraatori meelistehnikaks juba ülikooli ajal ja ta jäi selle juurde kogu eluks. Ülle Meisteri piltidega Kukeaabits (1974, tekst L. Eisen) oli koolides kasutusel palju aastaid – kuni 1980ndateni ning tekitab elevust ja äratundmist veel tänaselgi päeval. 

Loe lähemalt

Erle Nemvaltsile ja Taavi Teevetile Marzee preemia

EKA ehte ja sepise eriala vilistlased Erle Nemvalts ja Taavi Teevet saavad preemiad 37. rahvusvahelisel lõputööde näitusel, galeriis Marzee

Näitus maailma suurimas kaasaegse ehte galeriis 6. augustist 18. oktoobrini annab parimatele lõpetajatele võimaluse eksponeerida oma töid iga-aastasel rahvusvahelisel lõputööde näitusel.

Fotol Erle Nemvaltsi "Ärevuse anatoomia", sõrmus, valuraud

Loe lähemalt

Laura Põld viennacontemporary kunstimessil

7.–10. septembril, Austrias, rahvusvahelise kaasaegse kunsti messi viennacontemporary kureeritud sektsioonis ZONE1 Laura Põllu uus keraamikast ja bioplastist seinainstallatsioon „Olemise viisid“.

Kogo galerii väljapaneku kuraator on Šelda Puķīte.

Laura Põld. Foto: Evelin Lumi

Loe lähemalt

Jörn Frenzeli näitus „Minek ja seisak“ Galerii Positiivis

4. septembril kell 18.00 avas Galerii Positiivis EKA teenusdisaini õppejõud Jörn Frenzel fotonäituse „Minek ja seisak“.

Fotograafi senised lemmikteemad, perekond ja tema baltisaksa juured, on käesoleval näitusel teisenenud abstraktsemaks. 

Näitus on avatud 22. septembrini.

Foto: Jörn Frenzel

Loe lähemalt

Voolida, hoida. Hoovused Eesti keraamikas

ARSi projektiruumis keraamika grupinäitus „Voolida, hoida. Hoovused Eesti keraamikas“ hõlmab noppeid möödunud sajandi silmapaistvate autorite ning nüüdisaegsete kunstnike ja disainerite keraamikaloomingust.

Valikut Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kogude ning nüüdisautorite teostest saadavad Kati Saaritsa päevikumärkmelaadsed ülesvõtted möödunud sajandi teise poole keraamikakunsti kajastavatest trükistest ja Leo Rohlini poolt koostatud mappidest, mis pärinevad ETDM-i arhiivist.

Näitus on avatud 15. septembrini.

Loe lähemalt

„Võim“ Kadrioru pargis ja Kadrioru kunstimuuseumis

8. septembril kell 17.00 avaneb triloogia „Teatepulk Kütiorust Kadriorgu. Vägi. Vaim. Võim“ viimane osa „Võim“ Kadrioru pargis ja Kadrioru kunstimuuseumis, millest võtavad osa EKAs väärindunud kunstnikud Britta Benno, Madlen Hirtentreu, Jonas Johansson, Kirke Kangro, Edith Karlson, Flo Kasearu ja Elina Vitola, Raul Keller, Urmas Lüüs, Mikk Madisson, Tanja Muravskaja, Jüri Ojaver, Fideelia-Signe Roots. Kuraatorid on Marje Taska ja Reet Varblane. Kujundajaks Villu Plink. 

Loe lähemalt

Kelli Gedvil ja Kristen Rästas Draakoni galeriis

6. septembril kell 18.00 avaneb Draakoni galeriis Kelli Gedvili ja Kristen Rästase ühisnäitus „Ärata mind üles, kui kõik on möödas“. 

Näitus kajastab igapäevapoeetiliselt maailmatundlikkusest sündinud introvertset tungi kapselduda digitaalsesse maailma. Kunstnikud keskenduvad atmosfääri loomisele, milles nad uurivad hetkelist inimlikku mentaliteeti, mis on seotud ühest kriisist väljumise ja uude sisenemisega. 

Näitus jääb avatuks 30. septembrini 2023.

Loe lähemalt

Madlen Hirtentreu Haapsalu Linnagaleriis

9. septembril kell 17.00 avatakse Haapsalu Linnagaleriis Madlen Hirtentreu näitus "Hällilaulu tööriistakast". 

Ühest küljest viitab Hirtentreu ökoloogilisele kriisile ja selle tagajärjel toimuvale hävingule, teisalt on tegu pigem unenäolise ja tunnetusliku nägemusega kui sihitud kriitikaga. Installatiivses keskkonnas esitatud artefaktid on pigem meditatiivsed objektid, millest igaüks kannab eraldi lugu, kusjuures mitmed neist on elanud kunstniku varasema loomingutee jooksul pika elu. 

Visuaal: Johanna Ruukholm

Loe lähemalt

Keiu Maasik Hobusepea galeriis

6. septembril kell 18.00 avaneb Hobusepea galeriis Keiu Maasiku (EKA fotograafia, MA) näitus „Muutuste heinamaad, koht nimega kodu“.

Uusimates projektides on Maasik keskendunud virtuaalmaailmale, kasutades videoteostes ja -installatsioonides otseselt arvutimängude lindistusi või sellele sarnanevat esteetikat, et avada läbi nende inimeste isiklikke lugusid.

Näitus jääb avatuks 2. oktoobrini 2023. 

Foto: Keiu Maasik

Loe lähemalt

Disain

Asutati Leo Rohlini fond

Leo Rohlini fondi eesmärgiks on toetada Eesti Kunstiakadeemia keraamika osakonna tudengite õpinguid ja värskeid vilistlasi. 

Leo Rohlini fond on asutatud 2023. aasta jaanuaris keraamiku ja kunstipedagoogi, EKA emeriitprofessori, Leo Rohlini laste poolt, isa mälestuseks.

Kandideerimine Eesti Rahvuskultuuri Fondi keskkonnas.

Loe lähemalt

Graafiline disain: EEE Studio avatud loeng

4. septembril toimub EKA ruumis C304 EEE Studio avatud loeng. 

EEE on Bolognas ja Ravennas (Itaalias) opereeriv graafilise disaini stuudio, mis on sündinud Emilio Macchia ja Erica Preli koostööst.

Foto: EEE Studio

Loe lähemalt

Graafilise disaini osakond väisas Lundi

Graafilise disaini osakond osales Northern Drawing Schooli esimesel kohtumisel Lundis, Skissernas Museumis, Rootsis.

7.–11. kohtumisel osalesid prof. Ott Kagovere, dotsent Laura Pappa ning magistritudengid Urtina Hoxha ja Shubham Aggarawal. Lisaks kohtumisel osalemisele viidi läbi ka töötuba A Workout in the Park

Foto: Ott Kagovere

Loe lähemalt

Footwearology Lab-i juhendatud jalatsidisaini kursus

19.–26. augustil toimus EKA aksessuaariosakonna kutsutud erinevate generatiivsete AI-rakenduste abil loodud 2D- ja 3D- formaadis jalatsidisaini kontseptsioonide loomise töötuba.

Rahvusvahelise Footwearology Lab-i juhendatud kursuse eesmärgiks oli tutvustada jalatsite disaini ja valmistamise tulevikku tehisintellekti rakenduste ja 3D-printimise tehnoloogiate kombineerimise läbi.

Foto: Andres Lõo

Loe lähemalt

Urbanistika

Maroš Krivý’ uus artikkel “Digitaalne ökosüsteem: metafoori teekond”!

Eesti Kunstiakadeemia urbanistika professor Maroš Krivý on digitaalgeograafias ja ühiskonnas avaldanud raamatu “Digitaalne ökosüsteem: metafoori teekond”.

Artikkel käsitleb digitaalse ökosüsteemi idee ajalugu, et paljastada ideoloogiline töö majanduse, tehnoloogia ja linnaargipäeva esindamisel ökoloogiliste süsteemidena. 

Loe lähemalt

Loeng, konverents, konkurss ja stipendium

Cecilia Alemani avatud loeng EKAs

27. septembril toimub EKA auditooriumis A501 Cecilia Alemani loeng “Ulmade piim: Tagasivaade 59. Veneetsia biennaalile”. 

Cecilia Alemani on hetkel üks mõjukamaid kuraatoreid maailmas. Ta kureeris 59. Veneetsia biennaali peanäituse, mis oli mitmes mõttes ajalooline ja pälvis palju kõneainet.

Fotol Cecilia Alemani. High Line'i loal. Foto: Liz Ligon

Loe lähemalt

Konverents “Keskkonnakaitse ja kultuurivormid Ida- ja Põhja-Euroopas – uusi vaatenurki”

EKA kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi osalusel korraldatav konverents toimub 14. septembril Kumu auditooriumis ja 15. septembril Tallinna Ülikoolis.

Tutvu konverentsi programmiga.

Laura Põld. Lou Sheppard. Mere pühkimine + Suur tamm + Imelik maja. 2023. Foto: Joosep Kivimäe

Loe lähemalt

LIVEABILITY ideede konkurs disainitudengitele

Interreg Baltic Sea Regioni projekt LIVEABILITY kutsub koostöös Eesti Kunstiakadeemiaga disainitudengeid ja värskeid lõpetajaid osalema konkursil, et luua “elamiskõlbulikule linnale” märgis kui ka visuaalne identiteet võrgustikule. Uus visuaalne identiteet peaks esindama elamisvõime positiivset mõju valdadele ja linnadele. 

Loe lähemalt

Katrin Selin saab Rotalia Foundationi stipendiumi

Rotalia Foundation annab reedel, 8. septembril 2023, avalik-õiguslike ülikoolide tudengitele üle 2023/2024. õppeaasta stipendiumid a’ 3000€ õppeaastaks.

Eesti Kunstiakadeemiast saab stipendiumi tööstus- ja digitootedisaini tudeng Katrin Selin. Soovitaja ja juhendaja oli EKA tootedisaini osakonnajuhataja, dotsent Maarja Mõtus.

Loe lähemalt

EKA meedias

Keraamik Sergei Isupov Eesti Ekspressis

Keraamikanäitusel „Triip, Täpp ja Ruut“ on teiste seas maailmakuulsa Sergei Isupovi tööd, kellega Peeter Kormašov Eesti Ekspressist on teinud suure intervjuu. 

Näitus on avatud ARSi tarbekunstigaleriis 31. oktoobrini. Näitusega tähistatakse EKA keraamikaosakonna 100 aasta juubelit. Lisaks on ARS Projektiruumis 15. septembrini avatud näitus „Voolida, hoida. Hoovused Eesti keraamikas“ (kuraatorid Kati Saarits, Raili Keiv, Laura Põld). 

Foto: Vallo Kruuser, Eesti Ekspress

Loe lähemalt

Näitusest „Voolida, hoida. Hoovused Eesti keraamikas“ Postimehes

"Sada aastat tagasi pandi alus keraamikaõppele Eestis. Nüüd tähistatakse seda tähtpäeva mitme näituse ja muu üritusega," kirjutab Tiina Kolk Postimehes näituse „Voolida, hoida. Hoovused Eesti keraamikas“ arvustuses. 

Fotol EKA emeriitprofessor Leo Rohlini vormiga reprodutseeritud kann Raili Keivilt, kipsvorm ja Leo Rohlini (originaal)kann. Foto: Taavi Sepp

Loe lähemalt

Tsooru ujuv suitsusaun „Püha viha” Moodsas kodus

"Tsooru järvele rajatud ujuvsaun „Püha viha“ on Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna esimese aasta tudengite väikeehitisena projekteeritud ning suvise ehituspraktika raames valmis ehitatud kursuseprojekt. Nii projekti kui ka selle teostust juhendasid Ardo Hiiuväin, Eeros Lees ja Päär-Joonap Keedus," tsiteerib Moodsa kodu toimetaja Birgit Õigus.

Kuulutab ka Lõunaeestlane.ee

Foto: Päär-Joonap Keedus

Vaata lähemalt

Maarin Ektermann vestleb Heidy Purgaga

5. septembril toimub Tallinnas ARS-i kunstilinnakus kunstivaldkonna visioonipäev, mille avab EKA kunstiteadlane ja lektor Maarin Ektermanni ja kultuuriminister Heidy Purga vestlus kunstielu mõjutavatest teguritest.

ERR kultuuriportaalist saab vestlust jälgida otseülekandes. 

Fotol kultuuriminister Heidy Purga. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Loe lähemalt
Lugupidamisega,
Andres Lõo kommunikatsioonispetsialist
andres.loo@artun.ee
52 67 253

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram