EKA nädalakiri 17. oktoober, 2022

EKA Jõuluturg 2022

Eesti Kunstiakadeemia kutsub 11. detsembril taas ühele suurimale jõuluturule Eestis, kus läbi viie korruse saab nii endale kui lähedastele soetada originaalset Eesti disaini ning kunsti, mille on valmistanud Kunstiakadeemia tudengid ning vilistlased. 

REGISTREERIMINE MÜÜJALE

Loe lähemalt

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen Narva kunstiresidentuuris

10. oktoobril külastas Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen Narva kunstiresidentuuri, kus toimus seminar, mille käigus arutati Eesti õiglase ülemineku kava. Sõna võtsid ka peaminister Kaja Kallas ning riigihalduse minister Riina Solman

Foto: Euroopa komisjon Eestis

Loe lähemalt

Taas on hea põhjus tulla EKAs kokku ja tähistada koosolemist, koostegemist, koostantsimist ja koos tordi söömist. Oodatud on kõik ERKI, Tallinna Kunstiülikooli ja EKA vilistlased, tudengid, õppejõud, töötajad ning kaaslased, sõbrad!

Eelmüügist kuni 28. oktoobrini hind tudengile 3€, teistele 5€. 

Soetage pilet varakult Fientas

Loe lähemalt

Konkursid, preemiad

Betoonisõber 2022 on EKA doktorant Carl-Dag Lige

Eesti Betooniühing kuulutas 2022. aasta „Betoonisõbraks” EKA nooremteaduri Carl-Dag Lige, betoonehituse ajaloo uurimise, arhitektuuri ja ehitusinseneeria koostoime ja koosmõju oskusliku kajastamise eest.

Loe lähemalt

EKA arhitektid arhitektuuri sihtkapitali 2022 a. nominentide seas

Selgusid kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali 2022. aasta preemiate nominendid. Preemiakandidaadid valis välja žürii, kuhu kuulusid arhitektid Peeter Pere ja Kai Süda, disainerid Tõnis Vellama, Marit Ilison ja Kristjan Mändmaa ning arhitektuuriteadlane Epp Lankots ja arhitektuuriajaloolane Mait Väljas.

Eik Hermann – nomineeritud tegevuse eest arhitektuurimõtte edendamisel ja vahendamisel

Loe lähemalt

EKA värsked vilistlased saavutuste horisondil

EKA tekstiili vilistlane Liisa Torsus sai NYTM (New York Textile Month) raames välja antava Dorothy Waxman International Textile Design Prize konkursi finaali. EKA sisearhitektuuri Erasmuse vahetustudengi Lieze Vanlerberghe Ghenti kunstikoolist KASK projekt “Eesti” Rummu vanglast oli Arts Threadi globaalse disaini lõpunäituse 2022 nimekirjas. 2022 oktoobris sai lisaks Liisale ja Liezele hääletada veel seitsme värske EKA vilistlase kandidatuuri poolt Arts Thread Global Design Graduate Show 2022 konkursi finaalis

Liisa Torsus "Kivimustud ja natid". Foto: Grete Eerikson

Loe lähemalt

Raamat

Ilmunud on “Balti inimeste ja loomade ajalood”

AABSil on hea meel teatada, et Peter Lang Publishing USA andis välja raamatute avaldamise toetuse raamatu “Balti inimeste ja loomade ajalood: suhted, kauplemine ja esindused segatud vaatenurgast” avaldamise eest. Linda Kaljundi, Anu Mändi, Kadri Tüüri ja Ulrike Plathi toimetatud köide uurib Balti ajaloo uurimise ja teiste Balti humanitaarteaduste harude lähema lõimimise perspektiive interdistsiplinaarsete inim-loomauuringute valdkonnaga.

Visuaalil raamatu üks toimetajatest, EKA Kultuuriajaloo professor Linda Kaljundi

Loe lähemalt

Näitused

EKA muuseumi näitus „Lapse asi" EKA Galeriis

Neljapäeval 20. oktoobril kell 17.00 avab EKA muuseum EKA Galeriis näituse „Lapse asi. EKA tudengite disain lastele“.

Lastele suunatud professionaalne looming on laias laastus viimase saja aasta nähtus. Eesti Kunstiakadeemias on laste teema rohkem tähelepanu pälvinud alates 1970. aastatest. Mida aeg edasi, seda enam lähtub lastele disainimine väikese inimese tegelikest vajadustest – 20. sajandi esteetilisest tarbeasjast liigutakse last kaasavate ja tema loovust arendavate lahendusteni.

Merje Rääbis. Poiste ülikonnad „Candy Racing". BA, 2004 Foto: Hannu Liiväär

Loe lähemalt

EKA noore kunstniku preemia 2021 laureaat Karolin Poska Hobusepea galeriis

Kolmapäeval, 19. oktoobril 2022, kell 18.00, avab EKA noore kunstniku preemia 2021 laureaat Karolin Poska Hobusepea galeriis isiknäituse „Pilgu surve“.

Karolin Poska: „Kas sa tead seda tunnet kui keegi teine vaatab sind ainiti? Silmanurgast, isegi väljaspool oma vaatevälja, võite lihtsalt öelda, et keegi kontrollib teid, jälitab teid pilguga, mõõdab teid või püüab teiega silmsidet luua. Näitus jääb avatuks 14. novembrini 2022.

Foto: Helemai Alamaa

Loe lähemalt

Fotod: Taavi Talve “Dokumenteeritud vaatepunktid” 04.–15.10.2022 EKA Galeriis

Taavi Talve näitusest lähemalt. 

“Dokumenteeritud vaatepunktide” aineseks olid eri aegadest pärit reisikirjeldused, päevikumärkmed ja reportaažikatked – subjektiivselt autoripositsioonilt lähtuvad vaatlused, mille keskmes on kirjeldaja maastikke raamiv pilk.

Fotod: Katrin-Maria Terras

Loe lähemalt

Mihkel Maripuu „Fatamorgaana / Fata Morgana“ Draakoni galeriis

21. oktoobril, 2022, kell 18.00, avab Mihkel Maripuu Draakoni galeriis isiknäituse „Fatamorgaana / Fata Morgana“. Näitus jääb avatuks 12. novembrini 2022.

Fatamorgaana ehk kompleksne miraaž on fenomen, mis lavastab reaalsust ning seejärel haihtub äkk-ootamatult. Tavaliselt juhtub see külmale ööle järgneval hommikul, kui kõrbe külm asendub koidupuna saabudes kõrbe kuumusega. 

Loe lähemalt

Tootedisain

Tööstusdisaini tudengite tööd näitusel Design Without Borders

Oktoobri esimesel päeval avati pidulikult Budapestis, Ungaris rahvusvaheline disaininäitus Design Without Borders 2022 (DWB). Näitusel on esindatud teiste Euroopa disainerite seas kolm EKA tööstusdisaini tudengit – Katariina Kivi, Kertu Liisa Lepik ja Marissa Mutt – Bend to Break vineeritööstuse (disaini)uurimuses valminud objektidega.

Loe lähemalt

Doktorikool

EKA doktorikooli külalisprofessor on Esa Kirkkopelto

EKA doktorikool jätkab 2019. aastal alustatud külalisprofessori programmiga. Doktorikooli külalisprofessoriteks kutsutakse oma valdkonna silmapaistvad teadlased või loovuurijad, kes keskenduvad ühe õppekava doktorantide juhendamisele ja neile tagasiside andmisele. 2022/2023. õppeaasta külalisprofessor on Esa Kirkkopelto.

Loe lähemalt

Arhitektuur

Garage48 Future of Wood: Ukraina taasehitamine

Garage48, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Teadusnõukogu ja Tsenteri kompetentsikeskus kutsuvad panustama puidu tulevikule. Seekord on oodatud kõik loomingulised ja kastivälised ideed, et Ukrainat jätkusuutlikult taas üles ehitada.

Ukraina on pidanud sõda alates 24. veebruarist ja nad vajavad meie jätkuvat toetust praegu sama palju kui sissetungi alguses. Future of Wood makeathon võib olla koht, kus saab sellesse panustada.

Loe lähemalt

Kivilinna kool. Maastikuarhitektuuri stuudio 02.2021–04.2021

Maastikuarhitektuur 2 õppeaine eesmärk on töötada linnaruumiga ning mõista, et arhitektuur algab soravast konteksti tundmisest ja selle oskuslikust põimimisest ruumiliseks tervikuks. Õpitakse kavandama välisruumi, lähtudes põhimõttest, et linnamaastik on dünaamiline ja ajas pidevalt muutuv. Lähtutakse maastikukoreograafia kontseptsioonist, mille keskmes on linnaruumi kogemine läbi liikumise. 

Vihikut saab sirvida SIIN.

Loe lähemalt

“Pesa” on Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia nominentide seas

Sisearhitektuuri tudengiprojekt ,,Pesa’’ on valitud Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia 2022 nominendiks. Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri teise kursuse tudengite projekteeritud ja teostatud struktuur ,,Pesa’’ asub Vilsandi saarel, tähistades seal maamärgina olemasolevat kalmistuala ja selle kõrvale rajatavat kolumbaariumi. Pesakujulise struktuuri idee autori Trine Tõniste sõnul on motiiv inspireeritud Vilsandi rohketest merelindudest. 

Foto: Ardo Hiiuväin

Loe lähemalt

EKA meedias

Sille Pihlak Eesti Päevalehes

"Ehitus ei tohi liikuda kõige odavamate majade ja uute superministeeriumide poole, nii et arhitektile ja arhitektuurile ruumi ei jäeta," ütleb Peeter Kormašovile Eesti Päevalehes arhitekt ja EKA puitarhitektuuri kompetentsikeskuse PAKK asutaja Sille Pihlak.

Foto: Ilmar Saabas

Loe lähemalt

Argo Tamme diplomitöö Eesti Päevalehe artiklis

Siinkohal Eesti Päevalehe artikkel Argo diplomitööst, mis võitis sügise hakul ka EKA rakenduslike teadus- ja arendustööde konkursi peaauhinna.

Artiklit “Eesti kõige rohelisem diivan, mida prügimäele ei viida” saate lugeda SIITArtikli autor Mariann Männi.

Foto: Mariann Männi

Loe lähemalt

Aleksander Metsamärt kirjutab Taavi Talve näitusest Kultuur.ERRis

Aleksander Metsamärdi arvustus. "Taavi Talve "Dokumenteeritud vaatepunktid" (EKA Galeriis) on väga hea näitus refleksiooniks"

Foto: Ken Mürk

Loe lähemalt
Lugupidamisega,
Andres Lõo kommunikatsioonispetsialist
andres.loo@artun.ee
52 67 253

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram