EKA nädalakiri 7. veebruar, 2021

Töökonkurss juhtivõppejõudude ja osakonnajuhatajate leidmiseks

Eesti Kunstiakadeemia kuulutas välja konkursi professorite, dotsentide ja osakonnajuhatajate ametikohtadele arhitektuuriteaduskonnas, disainiteaduskonnas ja vabade kunstide teaduskonnas. 

Täpsem teave kandidaatidele konkursi kohta on Eesti Kunstiakadeemia kodulehel või e-posti aadressil personal@artun.ee ja telefonil 626 7306. Kõikidel ametikohtadel algab töö alates 22.08.2022

Foto: Andres Lõo

Loe lähemalt

EKA suusapäeva 5km võitis võimsalt Marika Kopõlova

Vaatamata haiguste ja muude piirangute tingimustele, toimus 29. jaanuaril Kõrvemaa matkakeskuses EKA suusapäev.

Suusad said jalga ja arvestuse kirja 30 suusahuvilist. Enne rajale tuiskamist saadi korralik 1,5 tunnise suusakool. 

Foto: Andres Tammsaar

Loe lähemalt

NART, näitus ja raamatuesitius

NART: näitus “Narva Väike Valgus”

Narva kunstiresidentuur (NART) toob koostöös MTÜ Valgusklubiga Kreenholmi linnaossa valgusinstallatsioonid.

Ekspositsioon asub NARTi vahetus läheduses ja sisaldab viit EKA tudengite teost autoritlelt Elo Liiv, Alyona Movko, Taavi SuisaluAnna-Maria Vaino, Aivar Vaino, Janne LiasInessa Saarits, Raahel Rüütel, Sandra Ernits ja Kadri Joala. “Narva Väike Valgus” muudab Kreenholmi kandi meeleolu ja maastikku ja annab sellele uue väljanägemise. Väljapanek kestab märtsi lõpuni.  

Näitusest ka ERRi kultuuriportaalis.

Loe lähemalt

NARTi 2022. a. konkursi kunstnikud on selgunud

Detsembris välja kuulutatud Narva Kunstiresidentuuri avatud konkursile laekus 340 avaldust 69 erinevast riigist. NARTi 2022. aasta programmiga valiti liituma 16 kunstnikku, kunstnike duot ja loovisikut.

Residendid valis välja žürii, kuhu kuulusid Maria Lind (Rootsi kuraator ja kultuurinõunik Rootsi saatkonnas Moskvas), Maria Kapajeva (fotokunstnik), Denis Polubojarov (Narva linna kunstnik), Gregor Taul (kunstiteadlane ja kuraator) ja Johanna Rannula (Narva kunstiresidentuuri juht).

Rohkem infot

EKA Galerii: näitus "Vabaduse teadus"

“Vabaduse teadus” on osa Tallinna XVIII Graafikatriennaali peanäitusest “Soe. Temperatuurikontroll kolmes vaatuses”. 

Kunstnikud: Olson Lamaj, Igor Eškinja, Flo Kasearu, Nada Prlja, Katja Novitskova ja Bojan Stojčić 
Kuraator: Róna Kopeczky 
Näitus jääb avatuks 26. veebruarini.

Loe näitusest lähemalt 

Fotol fragment Katja Novitskova teosest "Pattern Of Activation (on Mars)". Foto: Paul Klooren

Loe lähemalt

Raamatu “Neelatud aeg” esitlus Lugemikus

11. veebruaril, kell 18.00, toimub Lugemikus raamatu “Neelatud aeg” esitlus.

Raamatu koostajad on Aap Tepper ja Annika Toots

Raamat “Neelatud aeg” tegeleb fotograafia kaudu arhiivide tumeda potentsiaaliga, eeskätt nõukogude perioodil eksisteerinud erifondide ning salastatud arhiivimaterjalidega. 

Graafiline disain: Kert Viiart ja Carl-Robert Kagge
Väljaandja: Rahvusarhiiv

Rohkem infot

Arhitektuur ja sisearhitektuur

EKA arhitektid ja vilistlased on Eesti Arhitektuuripreemiate laureaadid 2021

Eesti Arhitektide Liidu arhitekti aastapreemia 2021 pälvisid Tallinna Sadama Vanasadama kruiisiterminali arhitektid EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise vilistlased Ralf Lõoke ja Maarja Kask, EKA sisearhitektuuri vilistlane Marja Viltrop, arhitektid Ragnar Põllukivi ja Margus Tamm (Salto AB) ja EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise vilistlane Villem Tomiste (Stuudio Tallinn). Eramu 2021 preemia laureaatideks valiti Kuku-Ranna suvemaja – arhitekt ja EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise vilistlane Madis Eek (AB Eek & Mutso) ning Laaneotsa maja – arhitekt ja EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise vilistlane Joel Kopli (KUU arhitektid). 

Eesti Arhitektide Liidu tänavuse tudengipreemia pälvis Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri- ja linnaplaneerimise eriala magistrant Mihkel Räni Raev magistritööga „Tehnoloogiline Paldiski“. 

Palju õnne!

Foto: Tõnu Tunnel

Loe lähemalt

Mihkel Räni Raevule Eesti Arhitektide Liidu tudengipreemia 2021

Mihkel Räni Raev pälvis teisipäeval toimunud arhitektuuripreemiate galal Eesti Arhitektide Liidu tudengipreemia 2021 EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise erialal kaitstud magistritöö “Tehnoloogiline Paldiski” eest.

Mihkel Raevu magistritöö “Tehnoloogiline Paldiski” vaatab otsa tööstuslikku laadi arengutele Pakri poolsaarel ning Paldiski linnas.

Loe lähemalt

Ann-Katriin Kelder on Vello Asi tudengipreemia laureaat 2021

ESL ja EKA sisearhitektuuri osakond valisid värskeks Vello Asi tudengipreemia laureaadiks magistrant Ann-Katriin Kelderi. Tänavune tudengipreemia laureaat on loominguline katsetaja, kelle avatud hoiak ja uudishimu on suurepäraseks uurimusliku protsessi käivitajaks. 

EKA sisearhitektuuri osakonna juhataja professor Tüüne-Kristin Vaikla ütleb, et lehitsedes Ann-Katriini isikupärast punast portfooliot, võib tema autoripositsioonis tajuda polaarset loomust, mis balansseerib tasakaalu ja rahutuse piiril.

Rohkem infot

Teadus, eelretsensioon

Taavet Jansen ja Karin Bachmann “Teadus 3 minutiga” 2022 finaal-galal

Teaduste akadeemia poolt korraldatava konkursi “Teadus 3 minutiga” 2022 finaal toimub 11. veebruaril 2022 algusega kell 18.00. EKA poolt võtavad osa doktorandid Taavet Jansen kunsti ja disaini õppekavalt ning Karin Bachmann arhitektuuri ja linnaplaneerimise õppekavalt.

“Teadus 3 minutiga” 2022 finaal-gala otseülekanne toimub Teaduste Akadeemia veebilehel

Loe lähemalt

Britta Benno näituse „Saamisest maa(stiku)ks“ eelretsenseerimine

Kunsti ja disaini eriala doktorandi Britta Benno näituse „Saamisest maa(stiku)ks“ eelretsenseerimine toimub 12. veebruaril, kell 14.00 Tartu Kunstimaja suures saalis. 

Eel-retsenseerimise juhatab sisse kell 13.00 algav geoloog Juho Kirsi ettekanne. Doktoritöö juhendaja on dr Elnara Taidre. Näituse eel-retsensendid on dr Elo-Hanna Seljamaa ja dr Linda Kaljundi.

Näitus on avatud 20. veebruarini

Hasso Krull kirjutab doktorant Britta Bennost

Rohkem infot

Arutelu ja loengud

Arutelu "Õiglane tasustamine kunstivaldkonnas"

Airi Triisbergi ja Maarin Ektermanni algatatud tasumudeli kujundamise protsessi panustas ligikaudu 70 kunstivaldkonna praktikut kahe aasta jooksul. 

Sõna võtavad Flo Kasearu (kunstnik), Elin Kard (Eesti Kunstnike Liidu president) ja Paul Aguraiuja (Tallinna Kunstihoone juht) ja Airi Triisberg (vabakutseline kunstitöötaja). Sõnavõttudele järgneb avatud arutelu.

Infot Facebookis ning ZOOMi link arutelule

Tasumäärade ettepanek ilmus elektroonilise vihikuna, mille leiab aadressil http://proloogkool.eu/kodutud-tekstid

Loe lähemalt

FAST45: rahvusvahelise kunstikõrghariduse veebiloeng

FAST45 toob kokku erineva profiiliga loovkõrgharidust andvad koolid, mitmed katusorganisatsioonid ning loomeettevõtted.

Sel nädalal on võimalik osa saada projekti laiemast käivitamisest – partnerid räägivad sissejuhatuseks oma sammudest kõrghariduse tuleviku võimaluste kaardistamisel ning pikema loengu peab Suurbritannias pikalt Avatud Ülikooli mudelit arendanud prof. Daniel Weinbren. Üritus on tasuta

Eelregistreerimine SIIN

Rohkem infot projekti kohta

Rohkem infot

Monika Žaltauskaitė Grašienė-Žaltė loeng „Pixel Generation“

Monika Žaltauskaitė Grašienė-Žaltė loeng „Pixel generation: individual artistic(al) view in Digital Jaquard weaving and collaborations“

7. veebruaril, kell 16.00–17.30, ruumis A101

Kunstnik, Vilniuse Kunstiakadeemia Kaunase fakulteedi tekstiiliosakonna juhataja, dotsent (Phd) Monika Žaltauskaitė Grašienė-Žaltė tutvustab tekstiiliosakonna üliõpilaste töid ja ennast kui žakaarkangakudumise tehnoloogia kunstnikku kaasaegses kunstis, tehniliselt ja kontseptuaalselt.

Loe lähemalt

Monika Žaltauskaitė Grašienė-Žaltė loeng „13. Kaunase biennaal” MO

Monika Žaltauskaitė Grašienė-Žaltė loeng 13. Kaunase biennaal „Ükskord vanasti” – Ülevaade ja juhtumianalüüs

9. veebruaril, kell 16.00–17.30, ruumis A501

Kaunase biennaali korraldaja ja juhatuse liige Monika Žaltauskaitė Grašienė-Žaltė esitab ülevaate 13. Kaunase biennaalist “Once Upon Another Time… gyveno jie jau kitaip”, mis kajastab praegust globaalset olukorda, keskendudes lugudele inimese vastupidavusest ja kohanemisest. Näitus uurib üleminekuga seotud müüte ja väljamõeldisi, aga ka isiklikke ja kogukondlikke ellujäämislugusid. 

Rohkem infot

EKA meedias

Sille Pihlak Sirbis EKA puitarhitektuuri kompetentsikeskusest PAKK

Arhitekt ja EKA arhitektuuri teadur Sille Pihlak vastab Sirbis Merle Karro-Kalbergi küsimusele "Eesti kunstiakadeemia juurde loodi puitarhitektuuri kompetentsikeskus ehk PAKK. Mis see on ja miks ellu kutsuti?" 

Sille Pihlak: Puitarhitektuuri kompetentsikeskuse ehk PAKKi asutasid Kunstiakadeemia vanemteadur Renee Puusepp ning teadurid Siim Tuksam ja Sille Pihlak, keskust juhib Anna Tommingas

Loe lähemalt

Karin Bachmann Novaator ERRis

EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise doktorant Karin Bachmann sõnab Novaator.ERRis, et "Linna elurikkaks muutmine on vaid otsuse küsimus" 

"Muude ressursside poolest jõukad linnad virelevad elurikkuse arvestuses tugevalt allpool vaesuspiiri," lisab Bachmann. 

Doktorant osaleb "Teadus 3 minutiga" finaal-galal

Loe lähemalt

EKA rektor Mart Kalm Õhtulehes kõrghariduse alarahastamisest

Rektor Mart Kalm sõnab: "Kõrgharidus on niivõrd pikalt kuival olnud, et meie niimoodi enam edasi töötada ei saa. Seitsme aasta jooksul on palgad ja SKT pööraselt kasvanud, siis ülikoolide sissetulekud ei ole kasvanud."

Samal teemal Postimehes

Loe lähemalt

Emeriitprofessor David Vseviov Postimehes

Eesti Kunstiakadeemia emeriitprofessor David Vseviov kirjutab Postimehes "kliimast ja sõjast mure, kurbuse ja lootusega". 

Loe lähemalt

Stella Runneli portreelugu Edasis

EKA aksessuaari- ja köitedisaini osakonna juhataja Stella Runneli "töö EKA-s on pannud teda mõtlema aksessuaari-, naha- ja köitedisaineri eriala tuleviku üle laiemalt ning samas torkinud oma brändi pidevalt arendama, et tudengid võiksid käia tema tegude, mitte ainult sõnade järgi".  

"Disainer ja Eesti Kunstiakadeemia dotsent tõi 12 aasta eest Eesti disaini ringmajanduse kontseptsiooni," lisab Silvia Pärmann

Foto: Iris Kivisalu

Loe lähemalt
Lugupidamisega,
Andres Lõo kommunikatsioonispetsialist
andres.loo@artun.ee
52 67 253

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram