EKA nädalakiri 5. september, 2022

In memoriam professor emeritus Jaak Kangilaski

10.12.1939–30.08.2022

Pühapäeval jätsime hüvasti hinnatud kunstiteadlase, armastatud õppejõu ja taastatud Eesti Vabariigi Kunstiakadeemia esimese rektoriga.

Ärasaatmine toimus 4. septembril Eesti Kunstiakadeemias. 

Foto: Andres Lõo

Loe

Konverentsid

Konverents “Innovatsioon ja digitaalne reaalsus”

Eesti Kunstiakadeemia korraldab 6. septembril 2022 innovatsiooni ja digitaalse reaalsuse võimalusi lahkava konverentsi, kus arutleme nii ruumi, arhitektuuri, loomingu, innovatsiooni kui ka disainihariduse tuleviku üle digireaalsuse ajastul.

Konverentsil osalemine on tasuta, ent palume end kindlasti eelnevalt registreerida.

Loe lähemalt

Kunstnike konverents “Kuidas portreteerida lindu?” EKAs

Kunstnike konverents "Kuidas portreteerida lindu?"  toimub 9. septembril kell 11.00 EKA aulas. 

Kõnelevad: Eero Epner, Ene-Liis Semper, Hasso Krull, Liina Keevallik, Mark Raidpere, Mart Kangro, Peeter Laurits,  Sirje Runge, Tõnis Saadoja ja Andrus Laansalu.

Registreeri end SIIN

Loe lähemalt

Sotsiaalse disaini päevad

8.–9. septembril, EKAs. 

Sotsiaalse disaini päevadel kohtuvad EKAs kakskümmend kaks valdkonna professionaali, et arutleda järgnevate küsimuste üle

Millist poliitilist mõju omavad disainerid? 
Miks on disain sotsiaalne praktika? 
Kas disaini meetodid võiksid meil aidata ühiskondlikke muutusi mõista ja käsitada? 

Loe lähemalt

Näitused

"Dear Friend" EKA Galeriis

Kallis sõber, me oleme sulle pikalt mõelnud ja seetõttu ootame pikisilmi sinuga kohtumist näitusel “Dear Friend” 15.–29. september 2022 Eesti Kunstiakadeemia galeriis.

Loodame, et sul on aega läbi hüpata ja pikemalt jutustada. EKA Galerii uksed avanevad 15. septembril kell 18.00

Loe lähemalt

Aksel Haagensen ‘Chronicles of Trap’ post-gallerys

EKA vilistlane Aksel Haagensen ‘Chronicles of Trap’ veebigaleriis post-gallery.online

Aksel Haagensen on austraalia-eesti kunstnik, kes tegutseb Tallinnas. Tema varajane lapsepõlv möödus Sydneys, kus ta oli lummatud erinevatest loomadest, keda ta nägi enda ümber, raamatutes ning vanaema poolt VHS-idele lindistatud dokumentaalides. 

Loe lähemalt

Pilvi Tammoja ja Erinn M. Cox Tartu Kunstimajas

Tartu Kunstimaja väikeses saalis on 2. oktoobrini avatud EKA vilistlaste Pilvi Tammoja ja Erinn M. Cox’i ühisnäitus „Too tüdruk“.

Kunstnikud esitlevad näitusel kaasaegseid ehteid, mis kujutavad, eitavad, defineerivad ja moonutavad kujutluspilte, mida me endast naistena kanname.

Loe lähemalt

Riin Maide ja Nele Tiidelepp Tartu Kunstimajas

Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis on 2. oktoobrini avatud EKA vilistlaste Riin Maide ja Nele Tiidelepa ühisnäitus „Etüüdid kujuteldavate etendajatega“.

Näituse keskne idee on puudumise tähenduslikkus. Kunstnikud on vaatluse alla võtnud tegevuse jäljed ruumis. Muljeid esitavad meediumid ja materjalid.

Loe lähemalt

Arhitektuur

Transform4Europe avalik loeng: Paganin ja Pihlak. Eluasemekriis.

5. septembril, 2022 korraldab Eesti Kunstiakadeemia kahe esinejaga avatud loengu, kus ühe laua taga saavad kokku akadeemiline teadmine ja ettevõtluskogemus, et lahata üht Eestis ja Euroopas olulist teemat – eluasemekriisi.

Vestlus/loeng toimub Põhjala tehase Botik baaris Tallinnas. Uksed avatakse 17.30, sündmus koos otseülekandega algab kell 18.00.

Loe lähemalt

Klooga järvel avati EKA sisearhitektuuri tudengite rajatud ujuvsaun

4. septembril toimus Klooga kogukonna ning Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri tudengite koostöös loodud ujuvsauna avamine.

Ujuvsaun „Klooga Kosk“ on Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna esimese aasta tudengite väikeehitisena projekteeritud ning suvise ehituspraktika raames valmis ehitatud kursuseprojekt.

Loe lähemalt

Doktorantuur

Roemer van Toorni doktoritöö kaitsmine

7. septembril kaitseb Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri ja linnaplaneerimise eriala ekstern Roemer van Toorn doktoritööd „Making Architecture Politically. From Fresh Conservatism to Aesthetics as a Form of Politics“.

Avalik kaitsmine toimub algusega kell 15.00 Põhja pst 7, ruumis A501. Ülekannet kaitsmisest on võimalik jälgida tv.artun.ee. Kaitsmine toimub inglise keeles.

Loe lähemalt

Raamat

Ilmus disainiideoloogia ajaloo kogumik “Vastutustundlik ese”

Eesti Kunstiakadeemia Kirjastus ilmutas Marjanne van Helverti koostatud kogumikraamatu “Vastutustundlik ese.

Disainiideoloogia ajalugu tuleviku tarbeks”. Raamatu tõlkis Keiu Krikmann, toimetas Neeme Lopp ja kujundas Ott KagoverePikemalt raamatu kohta

Loe lähemalt

DiMa

DiMa avapauk

19. septembril avatakse Jätkusuutliku Disaini ja Materjali Labor ehk DiMa. 

DiMa avapaugu laval näeb moedisaini, mis on valminud nii suurtootmise ülejääkidest kui kasutusjärgsest jäätmest, mis on prügina reisinud mööda maailma rohkem, kui mõni tulihingeline matkaja unistadagi oskaks.

DiMa teeb teadust, loob uusi materjale, kaardistab jäätmeid ja suunab neid erinevatel viisidel läbi disaini eluringlusse. DiMa katsetab innovaatilisi disainilahendusi ja otsib jätkusuutlikku võimalust luua uusi tooteid. 

Foto: Reet Aus

Loe lähemalt

DiMa näitus Disainiööl

19. septembril kell 18.00 avatakse Balti manufaktuuris, Uue Loomingu Majas, Manufaktuuri tänav 5, Tallinnas, Eesti Kunstiakadeemia Jätkusuutliku disaini ja materjalide labori DiMa näitus.

Näitusele tulevad projekti “Eestis tekkivate tekstiilijäätmete ringlussevõtu ja tootearenduste lahenduste väljatöötamine” jooksul välja töötatud tooted ja materjalid, mis on valminud nelja erineva ringdisaini meetodi läbi. 

Foto: Reet Aus

Loe lähemalt

Stipendium

Kertu Liisa Lepik sai Rotalia Foundationi stipendiumi

Eraannetustel põhinev Rotalia Foundation (USA, Seattle) andis reedel 2. septembril 2022 avalik-õiguslike ülikoolide tudengitele üle 2022/223. õppeaasta stipendiumid a’ 2000€ õppeaastaks.

Eesti Kunstiakadeemiast saab stipendiumi
Kertu Liisa Lepik – tööstus- ja digitootedisain, bakalaureuse õppekava 2. kursuse tudeng.

Soovitaja/juhendaja Mihkel-Emil Mikk, Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini osakonna külalisdotsent, bakalaureuse tööstusdisaini õppekava juht, magistriõppekava juht. 

Loe lähemalt

EKA meedias

Rektor võttis vaatluse alla kõrghariduse tuleviku, teatab Postimees

Tallinnas Öpiku konverentsikeskuses toimus Rektorite Nõukogu ja kuue avalik-õigusliku ülikooli nõukogu ühisistung, kus võeti vaatluse alla Eesti kõrghariduse tulevik. 

Foto: Mihkel Maripuu

Vaata lähemalt

Aleksander Metsamärt Kultuur.erris

Alates 1. septembri varahommikust toimub EKA I-II korruse trepigaleriis Aleksander Metsamärdi kestvus-performance "5-9", mille raames kirjutab kriitik ja kunstiteadlane ümber Voldemar Vaga teost "Üldine kunstiajalugu". 

Loe ka Hanno Soansi Metsamärdi käsitlust

Foto: Ken Mürk

Loe lähemalt

Mare Kelpman Sirbi kaanel

Silvia Pärmanni suur intervjuu tekstiilikunstniku, EKA vilistlase, endise kauaaegse tekstiilidisaini professori Mare Kelpmaniga. 

Foto: Piia Ruber

Loe lähemalt

Sarah Nõmm ja Maria Izabella Lehtsaar Kultuur.erris

Kunstnike, EKA skulptuuri ja installatsiooni vilistlase Sarah Nõmme ja EKA kaaasaegse kunsti magistrandi Maria Izabella Lehtsaare näitusest "Raskekaalu õrnus"
EKA Vent Space projektiruumis kirjutab Johanna Jolen Kuzmenko

Foto: Ken Mürk

Loe lähemalt
Lugupidamisega,
Andres Lõo kommunikatsioonispetsialist
andres.loo@artun.ee
52 67 253

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram