EKA nädalakiri, 11. september, 2023

EKA Senati uus koosseis alustas tööd

Eesti Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm kinnitas 11. septembril uue EKA Senati koosseisu. EKA Senat on akadeemiline otsustuskogu, mis vastutab akadeemia õppe-, teadus-, arendus- ja loometegevuse eest ning tagab selle kõrge kvaliteedi.  

EKA Üliõpilasesinduse uus esinaine on Kristi Laanemäe

Foto: Tõnu Tunnel

Tutvu uue koosseisuga

Riin Alatalu valiti taas ICOMOSi asepresidendiks

Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse osakonna dotsent Riin Alatalu valiti üleilmse muinsuskaitse ekspertorganisatsiooni asepresidendiks. Organisatsioonil on viis asepresidenti. Alatalu esindas ICOMOSi suurimat regiooni – Euroopat juba eelmises juhatuses, ülisuure häältearvuga tagasi valimine on suur tunnustus.

Fotol muinsuskaitse ekspertorganisatsiooni ICOMOS asepresident, Riin Alatalu. 

Loe lähemalt

EKA ERASMUS purustab rekordeid

Eesti Kunstiakadeemia ERASMUS programm purustab rekordeid – üha rohkem tudengeid käib õppimas piiri taga.

Eesti Kunstiakadeemias on ERASMUS+ programm atraktiivsem kui kunagi varem. Võrreldes 2022. aastaga, kui välismaal õppis ja viibis pikaajaliselt 128 tudengit, on 2023. õppeaasta esimese kaheksa kuu jooksul välismaale õpingutele siirdunud juba 147 tudengit.

Foto: Marilyn Riisimae

Loe lähemalt

EKA Kirjastus ilmutas Roland Barthes’i “Armudiskursuse katkeid”

Eesti Kunstiakadeemia Kirjastuselt on õppeaasta alguses ilmunud Prantsuse semiootiku ja kirjandusteoreetiku Roland Barthes'i 1977. aasta teos “Armudiskursuse katkeid”, mille tõlkis eesti keelde Anti Saar, toimetas Neeme Lopp ja kujundas Maria Muuk.

Loe pikemalt raamatu kohta

Foto: Neeme Lopp

Loe lähemalt

Kaasaegse fotokunsti kogumik „starter-KIT” Hooandjas

EKA fotograafia vilistlaste ja tudengite loodav „starter-KIT” on kord aastas ilmuma hakkav kaasaegse fotokunsti kogumik, mis keskendub fotokunsti erinevate väljendusvormide esitlemisele ning kohalike autorite tutvustamisele.

„starter-KIT” Hooandjas – tähtaeg 17. september!

Anna hoogu!

Urbanistika ja moedisain

EKA urbanistika tudengite projekt võitis Kanadas

EKA urbanistika tudengid Aleyna Canpolat ja Alp Õzalp on pälvinud Kanada Õiglusarhitektuuri Akadeemia (CAAJ) korraldatud konkursil “Uued eesmärgid: kaasaegne piiride ületamine” II koha.

Nende projekt oli osa kevadisest Urban Futures (UR7118) stuudio tööst, kus üliõpilased püüdsid uuesti läbi mõelda käibivad ideed ja kujutlused selle kohta, kuidas erinevad osariigid, kogukonnad ja ökosotsiaalsed kooslused on organiseeritud ning millised on piirid nende vahel. 

Loe lähemalt

EKA ja KASK nomaadlik õppeprojekt sai lõppakordi Station Narval

Eesti Kunstikadeemia ja Genti kunstiülikooli (KASK) moe, tekstiili ja aksessuaariosakondade ühine suvine etnograafiale pühendatud kursus kulmineerus EKA moeosakonna juhi Piret Pupparti juhtimisel möödunud nädalavahetusel valgusinstallatsiooniga “Ilmakirjad” NART kunstiresidetuuri ruumides.

Foto: Piret Puppart

Loe lähemalt

Stipendiumid ja konkursid

Rakenduslike teadus- ja arendustööde 2023. konkurss

EKA teadus- ja arendusosakond koos Tallinna Strateegiakeskusega kutsub konkursile, mille eesmärk on motiveerida ülikooli liikmeid rakendama oma õppe- ja teadustöö tulemusi ettevõtlus-, avalikus ja mittetulundussektoris ning teavitada üldsust ülikooli oskusteabe rakendamisest majandustegevuses ja ühiskonnas. Parima töö autorit/autoreid premeeritakse 1000 euroga

Loe lähemalt

Narva kunstiresidentuuri 2024. konkurss

Narva kunstiresidentuur kuulutab välja avatud konkursi 2024. aasta kunstiresidentide leidmiseks. Seekord on pakkumisel umbes tosin residentuuri põhiprogrammis ja 3 stipendiumiga residentuuri avaliku ruumi installatsioonide loomiseks Euroopa-Vene piirilinnas Narvas. Tähtaeg on 30. september.

Loe lähemalt

Eesti Rahvuskultuuri Fond võtab vastu taotlusi

Sihtasutus Eesti Rahvuskultuuri Fond võtab 15. oktoobrini vastu taotlusi 2024. aasta stipendiumideks ja kultuuriprojektide finantseerimiseks. Täpsemalt saab lugeda taotluste vastuvõtu kohta siit. Stipendiume ja toetusi jagatakse 124-st nimelisest allfondist. Taotlusi võetakse vastu elektroonilise taotlemise keskkonnas.

Loe lähemalt

Koolinoorte programm “Tuleviku insener-disainer”

EKA, TalTechi ja TLÜ inspireeriv ning praktiline 9.–12. klasside õpilastele mõeldud koolitusprogramm Tuleviku insener-disainer alustab 23. septembril uut hooaega! 

Registreerimine on juba avatud.

Loe lähemalt

Näitused

“Keraamika kannab” Eesti Arhitektuurimuuseumis

Näitus “Keraamika kannab” tutvustab Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna 3DL ja keraamika osakonna rahvusvahelise lühiresidentuuri tulemusi, mis sünteesivad kriitilist ruumimõtet materjali ning parameetrilise kihtlisandustehnoloogiaga. Näitusel osalevad Varvara Guljajeva ja Mar Canet Solà, Raul Kalvo, Lauri Kilusk, Kaiko Kivi, Martin Melioranski, Sasha Serber, Paco-Ernest Ulman, Markus Wikar.

Näituse avamisele eelneb kell 14.00 sümpoosion. Sümpoosioni juhatab Andres Kurg. 

Näituse kuraatorid: Martin Melioranski, Lauri Kilusk
Kaaskuraator: Varvara Guljajeva

Loe lähemalt

EKA näitused Disainiööl

Disainiöö 2023. disaini- ja arhitektuurikoolide näitusel näitavad erinevate globaalsete kriiside varjus nooruslikku ja nutikat disainivalgust teiste kõrval EKA tootedisaini, ehte- ja sepakunsti, moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisaini ning sisearhitektuuri osakonnad. 

Visuaalil "Aeglus". Allikas: EKA tootedisaini osakond

Loe lähemalt

"Kantavad 3D prinditud jalatsid" näitus Disainiööl

18.–24. septembril, Disaniööl 2023, „DISAIN 4.0. AI: tööstus või töötus?“ näitusel, Krulli Kvartalis, esitletakse augustis toimunud "Kantavad 3D prinditud jalatsid" kursusel valminud jalatsi disaini kontseptsioone ning valmis prinditud jalatseid.

Rahvusvahelise Footwearology Lab'i juhendatud suvise intensiivkursuse eesmärgiks oli tutvustada jalatsite disaini ja valmistamise tulevikku tehisintellekti rakenduste ja 3D-printimise tehnoloogiate kombineerimise läbi.

Visuaalil grupi “Flow” disain: Juha Joutsi, Ossi Rantanen, Maria Rojko Nisu, Juris Emls Liepiš

Loe lähemalt

Holger Loodus Vaal galeriis

Reedel, 15. septembril kell 18.00 avab Holger Loodus isiknäituse „Hõbekuul / Õhtusöök neljale“ Vaal galeriis.

Näitus koondab kahte paralleelset jutustust, mida esitletakse kokkusulandunud tervikuna läbi maali- ja videomeediumite.

Maaliseeria „Õhtusöök neljale“ tegelasteks oleme sina ja mina ning ühel õhtul meile kaugelt külla saabuvad tundmatud külalised. 

Holger Loodus on muusik, maali-, multimeedia- ja installatsioonikunstnik, EKA maalikunsti õppejõud. 

Loe lähemalt

Asmus Soodla Uus Rada galeriis

EKA installatsiooni ja skulptuuri tudeng Asmus Soodla avab isikunäituse “Standardne puitmaterjal” Uus Rada galeriis, 15. septembril kell 18.00.

“Standardne puitmaterjal” annab poodiumi möödavaadatule – puidutoodetele, mis oma universaalsuses teenivad kogu inimeste loodavat ruumi. “Standardne puitmaterjal” keskendub isoleeritud ja selgele kontseptsioonile. 

Loe lähemalt

Tütar galerii esindab Urmas Lüüsi

EKA kunstikultuuri teaduskonna magistrant Mailis Timmi asutatud Tütar galerii sõlmis esinduslepingu EKA ehte- ja sepakunsti vilistlase ning lektori Urmas Lüüsiga. Kunstniku isikunäitus avaneb galeriis 2023. detsembri alguses.

Urmas Lüüs keskendub oma loomingus sepakunsti, skulptuuri, valguse, heli, klassikalise käsitöö ja materjalikunstide kombineerimisele. 

Foto: Adele-Kristelle Lehtorg

Loe lähemalt

Näitus “Hüljatud maastikud. Kohila paberivabrik”

Näituse avamine toimub 16. septembril kell 12.00 Kohila paberivabriku puidumassiruumis.

EKA arhitektuuriteaduskond ning muinsuskaitse ja konserveerimise osakond korraldasid sel kevadel juba kaheteistkümnendat korda interdistsiplinaarse “Hüljatud maastike” töötoa, kus kasutuseta jäänud hoonekompleksidele püütakse leida tänapäevaseid lahendusi. Näitus on avatud 17. septembri õhtuni ja hiljem kokkuleppel.

Loe lähemalt

"Kohanemise kunst“ Kadrioru kunstimuuseumis

Näituse „Kohanemise kunst“ Kadrioru kunstimuuseumis avamine neljapäeval, 14. septembril kell 18.30

Näitusel osalevad kunstnikud Sophie Durand, Elo-Reet Järv, Sandra Kosorotova, Kärt Ojavee, Uku Sepsivart, Denisa Štefanigová, Paco Ulman, Kristina Õllek

Kollaaž teostest: Johann Elias Ridinger. „Kaks hirve“ (1768) ja „Hirv“ (u 1740)

Loe lähemalt

Tanja Muravskaja näitus Narva kunstiresidentuuris

Tanja Muravskaja näitus „Hingelähedane sõna“ Narva kunstiresidentuuris kujutab endast vene keelt kõnelevate Eesti inimeste sõnade atlast, mis peegeldab mitmeid kohalikus ühiskonnas toimunud ja toimuvaid protsesse. Näitus on avatud 29. oktoobrini.

Loe lähemalt

Eve Kask galeriis Truus

Eve Kase näituse „Tee südamikuni“ avamine galeriis Truus toimub 14. septembril kell 16.00.

Dotsent Eve Kase „Tee südamikuni“ on järjekordne katse armastust ava(lda)da, et armastus kunstniku loodud avaustest välja saaks valguda, võib-olla uued rajadki leida. Selleks liitis Kask jõud näituse kuraatori, kirjanik Jan Kausiga, et põimida omavahel armastuse visuaalseid ja sõnalisi kirjeldusi. näitus on avatud 14. oktoobrini.

Loe lähemalt

Loeng, konverents

Cecilia Alemani avatud loeng EKAs

27. septembril toimub EKA auditooriumis A501 Cecilia Alemani loeng “Ulmade piim: Tagasivaade 59. Veneetsia biennaalile”. 

Cecilia Alemani on hetkel üks mõjukamaid kuraatoreid maailmas. Ta kureeris 59. Veneetsia biennaali peanäituse, mis oli mitmes mõttes ajalooline ja pälvis palju kõneainet.

Fotol Cecilia Alemani. High Line'i loal. Foto: Liz Ligon

Loe lähemalt

Konverents “Keskkonnakaitse ja kultuurivormid Ida- ja Põhja-Euroopas – uusi vaatenurki”

EKA kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi osalusel korraldatav konverents toimub 14. septembril Kumu auditooriumis ja 15. septembril Tallinna Ülikoolis.

Tutvu konverentsi programmiga.

Laura Põld. Lou Sheppard. Mere pühkimine + Suur tamm + Imelik maja. 2023. Foto: Joosep Kivimäe

Loe lähemalt

EKA meedias

Eesti Noorte Kaasaegse Kunsti Liidu suvenäitusest Sirbis ja ERRis

Mia Maria Rohumaa kirjutab Sirbis EKA tudengite algatatud Eesti Noorte Kaasaegse Kunsti Liidu suvenäitusest Tallinna Kunstihoone galeriis: "Alati ei pea võtma eesmärgiks olla tapvalt lahe, et kivinäoga karmi sotsiaalkriitilist kunsti lajatada, vahel võib seda ka itsitades teha." 

Näituse fotoreportaaži leiab ERRi kultuuriportaalist.

Foto: Anna Ovtšinnikova

Vaata ja loe lähemalt

Veelkord graafilise disaini teemal

Järellainetustena suvel puhkenud aruteludele EKA graafilise disaini olemuse üle:

Turundajate Liidu usutlus agentuuri juhtide Pärtel Vurma ja Tajo Ojaga ning EKA graafilise disaini osakonna juhi Ott Kagoverega

Klassikaraadios, Kunstiministeeriumi saates, usutleb Aleksander Metsamärt Ott Kagovere ning poleemika algatajat Asko Künnapit;  

EKA tudengid, vilistlased ja kliendid võtavad sõna sama poleemikat illustreerinud Asko Künnapi kureeritud visuaalide galeriil Postimehes

Fotol vasakult Asko Künnap, Aleksander Metsamärt ja Ott Kagovere. Allikas/autor: Klassikaraadio

Vaata, loe ja kuula lähemalt

Kelli Gedvil ja Kristen Rästas ERRi kultuuriportaalis

EKA kaasaegse kunsti magistrite Kelli Gedvili ja Kristen Rästase näituse "Ärata mind üles, kui kõik on möödas" avamise fotogalerii ERRi kultuuriportaalis. 

Kunstnike ühisnäitus kajastab introvertset tungi digitaalsesse maailma kapselduda.

Foto: Siim Lõvi/ERR

Vaata lähemalt

Keiu Maasik ERRi kultuuriportaalis

EKA kaasaegse kunsti magistri Keiu Maasiku näituse "Muutuste heinamaad, koht nimega kodu" fotogalerii ERRi kultuuriportaalis

Foto: Siim Lõvi/ERR

Vaata lähemalt
Lugupidamisega,
Andres Lõo kommunikatsioonispetsialist
andres.loo@artun.ee
52 67 253

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram