شماره سی و دوم - مردادماه 1398

اخبار

ده اقدام برجسته برای ارتقای آموزش مهندسی ایران - 1388-1398

همان طور که در خبرنامه های پیشین اشاره شد، انجمن آموزش مهندسی ایران به مناسبت  دهمین سال تأسیس، در سال جاری فعالیت های متنوعی را در قالب ده برنامه کلیدی برگزار می کند. یکی از این برنامه ها، " گزارش ده اقدام برجسته در ده سال گذشته برای ارتقای آموزش مهندسی ایران" است که توسط دبیر این برنامه، دکتر حسین معماریان تدوین شده است.

 مشروح این گزارش از اینجا قابل دریافت است.

نقد برنامه راهبردی انجمن آموزش مهندسی ایران

همانطور که در شماره  قبل اعلام شد، از این شماره نقدها و آرای اعضای محترم انجمن در مورد برنامه راهبردی تدوین شده و مصوب مجمع عمومی انجمن ارائه می شود تا با انتشار نظرات دریافتی، زمینه مشارکت حداکثری اعضاء در تحقق برنامه مصوب بیش از پیش فراهم شود. در این شماره، نقد مهندس سید ابراهیم ابطحی عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف به شرح زیر آورده شده است:

" نقد منصفانه گونه ای از انواع نقد اخلاقی است که نه به قصد تفرعن و نه برخوردار از خود بزرگ بینی منتقد، بلکه مصلحانه در جوامع اهل گفتگو، بین شهروندان با ماهیتی ارزش افزا شکل می گیرد. این گونه نقد از جمله آنچه نقد سازنده نامیده می شود نیست زیرا از این عنوان عموماً غیر قائلین به نقد، برای توقف جریان نقد، سوء استفاده می کنند در حالیکه ..." ادامه

نشست تعامل علوم انسانی و مهندسی

در گذشته، میان رشته‌های مختلف علمی، فاصله  زیادی  وجود نداشته است. امروزه بین رشته های مختلف علوم تمایز وجود دارد و  از هم مجزا و تفکیک شده‌اند؛ اما هنوز هم شباهت‌های زیادی بین برخی از علوم تجربی و علوم انسانی وجود دارد و شباهت‌های فیزیک و فلسفه ــ به‌خصوص در مطالعه فیزیک کوانتومی ــ قابل توجه است. این شباهت‌ها در جامعۀ ما عمدتاً نادیده گرفته شده است؛ چنان‌که در دانشکده‌های فنی و مهندسی به علوم انسانی و هنر کمتر توجه می شود و حتی رشته های علوم انسانی با علوم پایه و علوم مهندسی و پزشکی و... بیگانه‌اند. این جدایی علوم از یکدیگر آفت‌های بسیاری را همراه خود آورده که  به ضرر جامعۀ علمی ما است.

 در آستانه دهمین سال تأسیس انجمن آموزش مهندسی ایران، انجمن برآن است تا در نشست بین نخبگان علوم انسانی و مهندسی، بعضی از مهم‌ترین نیازهای دانشجویان و دانش آموختگان حوزۀ مهندسی را با علوم انسانی به اشتراک گذاشته  و راهکارهایی را  برای نزدیک کردن این دو حوزه به یکدیگر، عرضه کند.  از عموم علاقه مندان دعوت می شود تا در نشستی که با همین دیدگاه طراحی شده و با حضور افراد زیر تشکیل می شود، شرکت فرموده و با مشارکت و ارائه دیدگاه های خود، جلسه فوق را غنی تر نمایند.

1-  دکتر سعیدرضا عاملی، استاد دانشگاه تهران و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

2-  دکتر عباس ملکی، دانشیار دانشگاه صنعتی شریف

زمان: دوشنبه 11 شهریور 1398،  ساعت 10 تا 12 صبح

مکان: فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران (بزرگراه حقانی، خروجی فرهنگستان ها و کتابخانه ملی، فرهنگستان علوم، طبقه دوم، سالن کنفرانس)

شرکت برای عموم علاقه مندان آزاد است

لطفاً به منظور هماهنگی و برنامه ریزی بهتر، از اینجا برای حضور درنشست ثبت نام فرمایید.

مسابقه ایده های پس فردا در مهندسی عمران

http://blueskyideas.ir/fa/

در آبان ماه سال جاري سومین دوره مسابقه "ایده هاي پس فردا" در دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران برگزار می شود. هدف از این مسابقه ایجاد انگیزه و فرصتی براي دانشجویان براي اندیشیدن در وراي مرزهاي دانش امروز و رسیدن به ایده هایی ساختار شکنانه براي تحول دنیاي مهندسی و ترسیم آینده اي سالم و پایدار براي زندگی بشر است که در قالب آن فضاي مناسبی براي شناسایی نخبگان و پرورش ایده هاي آنها فراهم می شود. این مسابقه با ایده گرفتن از مسابقات Blue Sky Ideas که در دانشگاه هاي معتبر دنیا در حال برگزاري است، طراحی شده است.

 در این دوره بخش ویژه اي نیز با عنوان "آموزش در دانشگاه پس فردا" به مسابقه اضافه شده است تا بتوان به ایده هاي جدید و نو در ساختار آموزش از دیدگاه دانشجویان دست یافت.

انجمن آموزش مهندسی ایران و کرسی یونسکو در آموزش مهندسی نیز در برگزاری این مسابقه با دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران مشارکت دارند. دریافت اطلاعات بیشتر از اینجا       

ششمین کنفرانس بین المللی آموزش مهندسی ایران

ششمین کنفرانس بین المللی آموزش مهندسی ایران از 28 تا 30 آبان ماه سال جاری در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار خواهد شد. سخنرانان کلیدی، پنل ها و کارگاه های آموزشی متنوع کنفرانس که در حال نهایی شدن هستند، متعاقبا اعلام خواهند شد. برای ثبت نام در کنفرانس اینجا را کلیک کنید. لازم به ذکر است اعضای انجمن به هنگام ثبت نام از تخفیف 50 درصدی کنفرانس برخوردار هستند.

اخبار شاخه های انجمن

شاخه دانشگاه تهران

دوره توسعۀ مهارت‌های یاددهی-یادگیری اعضای هیأت علمی

دوره آموزشی توسعه مهارت های یاددهی-یاگیری اعضای هیأت علمی از روز شنبه 23 شهریور ماه تا روز سه شنبه 26 شهریورماه در دانشگاه تهران برگزار خواهد شد. این دوره آموزشی 4 روزه با همکاری دفتر ارزیابی کیفیت آموزش پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران، کرسی یونسکو در آموزش مهندسی و شاخه انجمن در دانشگاه تهران برگزار می شود.

لازم به ذکر است هزینه ثبت نام دوره آموزشی مبلغ 9,600,000 ریال می باشد که برای اعضای هیأت علمی پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران رایگان بوده و سایر اعضای محترم هیأت علمی عضو انجمن برای ثبت نام از تخفیف 50 درصدی برخوردار هستند (هزینه ثبت نام ایشان 4,800,000 ریال است). 

برای دریافت برنامه دوره آموزشی اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در دوره از اینجا ثبت نام فرمایید. (لازم به ذکر است هزینه شرکت در دوره در محل برگزاری دوره دریافت خواهد شد).

مکان: خیابان کارگر شمالی، بالاتر از بزرگراه جلال آل احمد، پردیس دو دانشکده های فنی دانشگاه تهران، ساختمان شماره دو دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، طبقه 8، سالن 803

با توجه به محدود بودن ظرفیت، اولویت با عزیزانی است که زودتر ثبت نام کرده باشند. 

شاخه دانشگاه صنعتی امیرکبیر

سخنرانی علمی با عنوان نقش استاندارد سازی و ارزیابی انطباق در علوم فنی و مهندسی (مثال موردی گواهی محصول در صنایع)

سخنرانی علمی با عنوان نقش استاندارد سازی و ارزیابی انطباق در علوم فنی و مهندسی، مثال موردی گواهی محصول در صنایع، توسط دکتر انوشه رحمانی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه استاندارد و بانوی نمونه کشور، برگزیده شده توسط معاونت امورزنان ریاست جمهوری در سال 92 ، در روز سه شنبه 12 شهریور از ساعت 10:30 الی 12 در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مجموعه تالارهای دانشگاه، سالن بهمن، برگزار خواهد شد.

برای دریافت چکیده سخنرانی و ملاحظه سرفصل های آن اینجا را کلیک کنید.

شرکت در سخنرانی برای عموم علاقه مندان آزاد است.

لطفاً به منظور هماهنگی و برنامه ریزی بهتر از اینجا  برای حضور در سخنرانی ثبت نام فرمایید.

خلاصه موضوعات مطرح شده در جلسه های هیأت مدیره و کمیته های انجمن در مردادماه

جلسه هیأت مدیره، مورخ 98/5/28

  • بررسی سخنرانان کلیدی ششمین کنفرانس بین المللی آموزش مهندسی ایران
  • بررسی فرم عضویت جدید حقوقی تهیه شده توسط کمیته توسعه عضویت و شاخه های انجمن
  • گزارش برنامه های دهمین سال تأسیس انجمن و گزارش روسای کمیته ها

 

کمیته توسعه عضویت و شاخه های انجمن

جلسه مورخ 98/5/9

  • بررسی فرم جدید درخواست عضویت حقوقی 
  • ارائه نمودار جریان رویه ارتباط با اعضاء 

کمیته همکاری های بین الملل

جلسه مورخ 98/5/2

کمیته جوایز

جلسه مورخ 98/5/15

  •  نهایی کردن آیین­ نامه اعطای نشان "استاد برجسته آموزش مهندسی ایران"  بر اساس نظرات اعضای هیأت مدیره

 

کمیته برگزاری برنامه های دهمین سال تأسیس انجمن

جلسه مورخ 98/5/15

کمیته ارتباطات و انتشارات

جلسه مورخ 98/5/27

  • ارائه گزارش اقدامات انجام شده توسط اعضای کمیته در ماه گذشته 

کمیته ارزشیابی آموزش مهندسی

جلسه مورخ 98/5/26

  • بحث درباره برنامه های پیشنهادی اعضای کمیته برای دهمین سال تأسیس انجمن

کمیته برنامه ریزی و پایش دستاوردها

جلسه مورخ 98/5/28

 برنامه ریزی اقدامات مشترک با مراکز کارآفرینی دانشگاه ها، با حضور دکتر محمدرضا زالی رئیس پیشین دانشکده کار آفرینی دانشگاه تهران

اخبار اتحادیه بین المللی انجمن های آموزش مهندسی (IFEES)

CALL FOR ENTRIES: 2019 Airbus GEDC Diversity Award for Engineering Education

The GEDC and Airbus are accepting entries for the 2019 Airbus GEDC Diversity Award, a global award for innovative projects that inspire students of all profiles and backgrounds to study and succeed in engineering.j ... more

9th World Engineering Education Forum 2019

      Final deadline extension for abstracts: September 30, 2019Theme  

Disruptive Engineering Educationfor Sustainable Development 

more...

(Global Student Forum (GSF 2019

Addressing Grand Challenges by Engineering Without Borders

Held concurrent with
World Engineering Education Forum (WEEF 2019)hg

November 13-16, 2019ITC Grand Chola, Chennai, India

GSF 2019 program

اتحادیه بین المللی انجمن های آموزش مهندسی، با تکیه بر بازوی ظرفیت ساز خود یعنی IIDEA، اقدام به ارائه وبینار های ظرفیت سازی برای ذینفعان و آموزش دهندگان مهندسی نموده است. در هر وبینار، موضوعات بحث برانگیز و آخرین سطح پیشرفت ها در مهندسی و فن آموزش در مهندسی از سوی افراد برجسته و صاحب امتیاز در دانشگاه و صنعت، مطرح می شود.

ملاحظه وبینار قبلی IFEES

وبینار با موضوع  "Interdisciplinarity in Engineering Education, Research: Chalenges and Rewards"  در تاریخ 31 ژوئیه 2019 برگزار شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به موضوع وبینار، لطفاً اینجا را کلیک کنید.

در صورت تمایل، فایل صوتی وبینار را نیز می توانید از اینجا دریافت کنید.

معرفی اعضای مادام العمر انجمن

 انجمن افتخار دارد اعلام نماید که در این ماه دکتر علی قاضی زاده و دکتر جلیل آقا راشد محصل  عضویت خود را به عضویت مادام العمر ارتقاء دادند و دکتر هدایت عزیزپور عضو مادام العمر انجمن شدند.

فهرست اعضای مادام العمر

تخفیف کتاب

 پیرو مذاکرات صورت گرفته از سوی انجمن آموزش مهندسی ایران و انتشارات علمی دانشگاه های تهران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، صنعتی شریف و علم و صنعت ایران  اعضای محترم انجمن می توانند با ارائه کارت عضویت، کتاب های چاپ شده انتشارات فوق را با درصد تخفیف ارائه شده در جدول زیر خریداری نمایند:

دانشگاه تهران                                                                    20 درصد تخفیف

دانشگاه صنعتی امیرکبیر                                                    15 درصد تخفیف

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی                        30 درصد تخفیف

دانشگاه صنعتی شریف                                                      25 درصد تخفیف

دانشگاه علم و صنعت ایران                                                30 درصد تخفیف

ک

اطلاعات کاربردی برای مهندسان در حوزه آموزش مهندسی

نشریه های مرتبط با آموزش مهندسی

اخبار مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک (آی تریپل ای)

21 Low-Cost Online Master’s Degrees from Coursera and edX

Boosting Degree Completion With Blockchain

Criticism Over IT Outsourcing Decision

وبگاه های مرتبط با آموزش مهندسی

آرشیو

دریافت شماره های پیشین خبرنامه

مشاهده بروشور انجمن آموزش مهندسی ایران

برنامه سخنرانان برجسته انجمن

انجمن آموزش مهندسی ایران از تمامی استادان و پژوهشگران عضو انجمن دعوت می نماید برای غنی تر شدن محتوای علمی و تخصصی خبرنامه، تألیفات و ترجمه های مفید و ارزشمند در زمینه آموزش مهندسی را در قالب مقاله، یادداشت، پیشنهاد آموزشی و ... در اختیار انجمن قرار دهند تا پس از بررسی توسط هیأت تحریریه، هم در وبگاه و هم در شماره های آتی خبرنامه درج شود.

Email: isee@isee.ir     Telegram: https://t.me/anjomanisee

اعضای هیأت مدیره و بازرسان انجمن

اعضای هیأت مدیره: علی اشرفی زاده (نایب رئیس)، ملودی خادم ثامنی، حسین ساسانی (عضو علی البدل)، سعید سهراب پور، رضا فرجی دانا (رئیس)، محمود کمره ای، علی  مقداری، حسین معماریان (خزانه دار) و محمود موسوی مشهدی (عضو علی البدل)

بازرسان: عباس بازرگان و جعفر توفیقی داریان 

رییسان کمیته ها و مدیران

کمیته ارتباطات و انتشارات :   سمیه چمانی

کمیته ارزشیابی آموزش مهندسی:  عباس بازرگان

کمیته ارکان و منابع انسانی: رضا فرجی دانا

کمیته برنامه ریزی و پایش دستاوردها:  محمود احمدیان عطاری

کمیته برگزاری برنامه های دهمین سال تأسیس انجمن: رحمت ستوده قره باغ

کمیته توسعه عضویت و شاخه های انجمن:  ملودی خادم ثامنی

کمیته جوایز:  امیرنادر عسکر پور

کمیته فعالیت های آموزشی و تخصصی:  رامتین خسروی

 کمیته همکاری های بین الملل:  علی اشرفی زاده

مدیر امور آموزشی: محمد ایزدی

مدیر امور بین الملل: مسعود دهقانی

رییسان شاخه ها

دانشگاه تهران: حسین معماریان

دانشگاه شیراز: محمود یعقوبی

دانشگاه صنعتی اصفهان: حمیدرضا صفوی

دانشگاه صنعتی امیرکبیر: رضا حسینی ابرده

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی: محمود احمدیان عطاری

دانشگاه صنعتی شریف:  محمدحسن سعیدی

دانشگاه علم و صنعت ایران: شروان عطایی

اعضای هیأت تحریریه خبرنامه

سمیه چمانی (سردبیر)، لیلا شیربان، شروان عطایی و نصرت ا... گرانپایه

همکاران

علیرضا اکبرپور، حانیه خانعلی و آزاده معماریان

تمدید عضویت

از اعضای محترمی که مدت عضویت آنها در انجمن آموزش مهندسی ایران به پایان رسیده است درخواست می شود نسبت به تمدید عضویت خود از اینجا اقدام فرمایند.

تهران، خیابان طالقانی (بین وصال و قدس)، شماره 429، طبقه اول، واحد 1؛کدپستی: 1417713763؛ تلفن: 88992215؛ نمابر: 88953188؛                     رایانامه: isee@isee.ir؛ وبگاه: www.isee.ir.

درصورتی که مایل به دریافت خبرنامه نیستید، لطفا اینجا کلیک کنید.

.

MailerLite