EKA nädalakiri 14. veebruar, 2021

Kultuuri elutööpreemia emeriitprofessor Jaak Kangilaskile

Neljapäeval, 10. veebruaril, kinnitas valitsus riiklike kultuuri aasta- ning elutööpreemiate laureaadid. Teiste seas on elutööpreemia laureaat, kunstiajaloolane ja EKA kunagine rektor, professor, kunstiteaduse instituudi juht ning praegune emeriitprofessor Jaak Kangilaski.

Ludmilla Siim, Jaak Kangilaski portree, 1973, EKM

Loe lähemalt

EKA kunstnikud pälvisid kultuurkapitali 2021. aastapreemiad

12. veebruaril anti Vabal Laval pidulikult üle kultuurkapitali 2021. aasta peapreemiad ja elutööpreemiad ning kujutava ja rakenduskunsti, audiovisuaalse kunsti ja rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemiad. 

Peapreemiad said arhitektuurivaldkonnas 
Tallinna Sadama vanasadama kruiisiterminali eest EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise vilistlased Ralf Lõoke ja Maarja Kask, EKA sisearhitektuuri vilistlane Marja Viltrop ning arhitektid Ragnar Põllukivi ja Margus TammKujutava ja rakenduskunsti valdkonnas EKA installatsiooni- ja skulptuuri magister Edith Karlson, särava ja tegusa loomingulise aasta eest. Arhitektuuri sihtkapitali elutööpreemia sai EKA (ERKI) arhitektuuri ja linnaplaneerimisie vilistlane Vilen Künnapu kui julge ning isepäine arhitekt ja mõtleja. 

Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemiad 2021 tulid kõik EKA kunstnikele

Edith Karlson. Foto: Egert Kamenik

Loe lähemalt

“Lõpetamata Linna” meeskond riigi kultuuripreemia laureaat

Eelmisel nädalal andis valitsus teada tänavused riiklikud kultuuri- ja spordipreemiate laureaadid, kelle seas on ka EKA linnaehitusliku teadusprojekti “Lõpetamata Linn” meeskond uurimustöö enda, uurimust kokkuvõtva näituse ja raamatu eest.

Uurimisprojekt “Lõpetamata linn. Tallinna linnaehituslikud visioonid” kolleegium: Prof. Andres Alver, Prof. Toomas Tammis, Prof. Andres Ojari, Johan Tali, Pille Epner

Õnnitleme kõiki projekti oma panuse andnud kolleege ja partnereid! 

Rohkem infot

2021. aasta kauneimad Eesti raamatud EKAst

Neljapäeval selgusid 2021. aasta kauneimad Eesti raamatud, mis valiti 218 kandidaadi hulgast, kelle seas ohtralt EKA kunstnikke. Kokku tõsteti esile 25 kauneimat Eesti raamatut ning viis kauneimat lasteraamatut, samuti jagati välja mitu eripreemiat. 

25 kauneima Eesti raamatu 2021 seas oleme EKAs uhked Stuudio Stuudio disainerite, EKA stsenograafia professori Ene-Liis Semperi, EKA kunsti ja disaini doktor Jaana Päeva ja teiste publikatsioonide üle. 

Viie kauneima Eesti lasteraamatu 2021 seas on aga Helena Kochi "Kartuli kuningriik", mille illustratsioonide autor on EKA õppeprorektor Anne Pikkov. 

Loe lähemalt

Karin Bachmann võitis “Teadus 3 minutiga” konkursil

Teaduste akadeemia poolt korraldatava konkursi “Teadus 3 minutiga” 2022 finaalis võitis EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise õppekava doktorant Karin Bachmann ühe viiest preemiastLisaks sai Bachmann Novaatori eripreemia artikli “Linna elurikkaks muutmine on vaid otsuse küsimus” (Novaator, 1. veebruar, 2022)” eest.

Karin Bachmann on maastikuarhitekt ning tema töö peakirjaks on “Rikas linn, vaene linn”. 

Lähemalt Novaatori veergudel
Lähemalt Akadeemia veergudel

Foto: Pille Epner

Rohkem infot

Teaduskohvik, seminar, labor

EKA teaduskohvik: Mida urbanistid teevad?

Kutsume osalema aruteluõhtul, kus avame selle teooria ja praktika piirimail asuva valdkondadevahelise eriala väljundeid ning räägime täpsemalt, mida urbanistid teevad.

Küsime, mis on urbanismi valdkonna kõige aktuaalsemad uurimissuunad täna, mis on Eesti urbanismi eripärad ja milline on urbanistika õppekava roll valdkonna mõtestamisel? Vestlusringis räägib õppekava juht prof Maroš Krivý enda uurimusest, muuhulgas Marie Skłodowska-Curie nimelisest alustava teadlase grandist kaasaegse linnaajaloo uurimiseks. 

Loe lähemalt

Hea Õpetamise Seminar: praktika kui õppetöö vorm

Hea Õpetamise Seminaril, 17.02, kell 15.00–17.30, räägime praktikast kui õppetöö vormist laiemalt: 

kuidas praktika toetab kõige paremini üliõpilase erialast arengut, kuidas praktikate hea korraldus aitab EKA-l olla veelgi hinnatum koostööpartner teiste asutustega, edendada akadeemias erialade ülest koostööd ning korraldada mõjusamat ettevõtlusõpet. 

Foto: Martin Buschmann

Loe lähemalt

Mustandite labori kohtumised, kevad 2022

Mustandite labor ei ole kindel koht ega ametlik üksus, vaid pigem kimp teemasid, mida EKA õppejõud Eik Hermann, Maarin Ektermann ja Taavi Hallimäe on omavahelistes vestlustes loksutanud.

Kevadsemestril korraldab Mustandite labor väikese avatud kohtumiste seeria, kus sissejuhatavale loengule järgneb arutelu.

Rohkem infot

Koostööd

EKA ja TLÜ toitumisteadlikkuse koostöö

Sellel aastal toimub koostöö Eesti Kunstiakadeemia ja Tallinna Ülikooli vahel, mille eesmärk on tõsta teadlikkust tervislikust ja tasakaalustatud toitumisest. EKA poolt võtavad sellest osa kujunduskunsti õppekava meediagraafika tudengid. Kaasatud on ka välispartner, milleks on Baltimaade toitlustusettevõte Baltic Restaurants.

Loe lähemalt

Mõisaportaali kaasajastamine uurijaid ja avalikkust kaasavaks platvormiks

Projekti eesmärk on Eesti mõisate andmebaaside, sh mois.ee kaasajastamine ja arendamine mitmetasandiliseks digitaalseks platvormiks mõisapärandit puudutava informatsiooni kogumiseks, süstematiseerimiseks ja haldamiseks. 

Riisipere mõisa peahoone 1840. aastal (Elisabeth Rigby: A Residence on the Shores of the Baltic. Described in a series of letters. 1842)

Rohkem infot

Loeng

Julius Pristauzi avatud loeng: Mis on esineja ilma lavata?

Julius Pristauzi avalik loeng “Mis on esineja ilma lavata?” 16. veebruaril, kell 14.00, ruumis C201

Julius Pristauzi loomingu spekter hõlmab kunsti- ja kuraatoritegevust, mis kõik on seotud aktiivse huviga identiteedi ülesehituse ja soolise aspekti vastu.

Loe lähemalt

Töö EKAs

Tule EKA animatsiooni professoriks!

Koormus: 1,0 ametikohta
Töö tegemise asukoht: Tallinn
Lepingu tüüp: tähtajatu
Töö algus: 22.08.2022
Dokumentide esitamise tähtaeg: 7. märts 2022

Foto: Tõnu Tunnel

Loe lähemalt

Tule EKA tootedisaini õppejõuks!

Koormus: 1,0 ametikohta
Töö tegemise asukoht: Tallinn
Lepingu tüüp: tähtajatu
Töö algus: 22.08.2022
Dokumentide esitamise tähtaeg: 7. märts 2022

Foto: Tõnu Tunnel

Rohkem infot

EKA töökuulutus õppejõudude ja osakonnajuhatajate leidmiseks

Eesti Kunstiakadeemia kuulutas välja konkursi professorite, dotsentide ja osakonnajuhatajate ametikohtadele:

arhitektuuri ja linnaplaneerimise dotsent
(0,25 ametikohta)

sisearhitektuuri professor, osakonna juhataja (1,0 ametikohta)

tootedisaini dotsent, eriala juht (1,0 ametikohta)

interaktsioonidisaini dotsent, õppekava juht (0,5 ametikohta)

aksessuaaridisaini dotsent, BA ja MA eriala juht, osakonna juhataja (1,0 ametikohta)

klaasi osakonna dotsent, BA ja MA eriala juht, osakonna juhataja (1,0 ametikohta)

animatsiooni osakonna professor (1,0 ametikohta)

Kandideerimismaterjalid esitada hiljemalt 7. märtsil 2022 e-posti aadressile personal@artun.ee või postiga Eesti Kunstiakadeemia personaliosakonda (ruum D202, Põhja pst 7, 10412 Tallinn). 

Foto: Andres Lõo

Loe lähemalt

Näitused

Näitus “Külaline” – Alev/Suvi/Purtsak Hobusepea galeriis

10.02.-07.03.2022 on Hobusepea galeriis avatud Eero Alevi, Marleen Suve ja Brenda Purtsaku ühisnäitus „Külaline“. Kunstnikud on lõpetanud EKA maali eriala bakalaureuseõppe ja jätkavad õpinguid EKA kaasaegse kunsti magistrantuuris. 

Visuaalil Marleen Suvi teose detail

Loe lähemalt

Kristi Kongi ja Krista Mölder Tallinna Kunstihoones

Kuni 6. märtsini on Tallinna Kunstihoones avatud EKA maali osakonna dotsendi Kristi Kongi ja fotokunstnik Krista Möldri ühisnäitus „…ja teised valguse varjundid“.

Näituse kuraator on Siim Preiman.

Foto: Paul Kuimet

Rohkem infot

Näitus “Arhitektuur inimestele ja inimestega” EKAs

EKA kohviku avatud alal on 12.02.–22.02.2022 avatud Taani arhitektuuribüroode näitus inimeste vajadustele keskendunud arhitektuurist.

„Hea arhitektuur loob meile turvalise ja funktsionaalse keskkonna nii üksikisikuna kui ka kollektiivselt elamiseks,” avab näituse teema Marianne Jelved, Taani kultuuriminister 2012-2015.

Foto: Tiina Tammet

Loe lähemalt

Noore Skulptori Preemianäitus 2022

Neljapäeval, 17. veebruaril, kl 16.00 avatakse ARS Projektiruumis Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri ja installatsiooni osakonna korraldatav Noore Skulptori Preemianäitus 2022.

Alates 2012. aastast välja antav Noore Skulptori Preemia ja sellega kaasneva näituse eesmärk on esile tõsta ja tunnustada skulptuuri ja installatsiooniga tegelevate noorte kunstnike erialast tegevust. Väljas on valik EKA tudengite viimase aasta jooksul valminud töödest. 

Loe lähemalt

Sarah Nõmme näitus “Wrap Me Up” ARS Showroom galeriis

Noore Skulptori preemia 2021 laureaadi Sarah Nõmme näitus “Wrap Me Up” ARS Showroom galeriis, 9.02–5.03.

Kangastelgedel loodud teos valmis Vaskjala kunstiresidentuuris. Võimalus antud residentuuris osaleda oli auhinnaks 2021 Noore Skulptori preemia laureaadile.

Detail Sarah Nõmme teosest

Rohkem infot

EKA eksperimentaalvormide näitus "Elav hõbe" Viru Keskuses

“Elav hõbe” on Eesti Kunstiakadeemia moe-, tekstiili- ja aksessuaaritudengite eksperimentaalsete moevormide näitus.

Moelooja Liisi Eesmaa ja kunstnik Flo Kasearu juhendamisel ärkas ellu senitundmatu kosmiline hõbereaalsus mida saab näha alates 17. veebruarist Viru Keskuse aatriumis.

Loe lähemalt

Taavi Talve näitus “Ma olin Timbuktus” Tallinna Linnagaleriis

17. veebruarist on Tallinna Linnagaleriis avatud Taavi Talve näitus „Ma olin Timbuktus“, mis räägib maailma läbiuurimata nurka projitseeritud kujutelmadest ja koloniaalvallutuslikust võidujooksust. 

Näituse kuraator on Indrek Grigor.

Näituse avamine Tallinna Linnagaleriis kolmapäeval, 16. veebruaril kell 18.00.

Rohkem infot

EKA meedias

Fred Truus Postimehes

Postimees kajastab Riigi Kinnisvara konkursi võitnud EKA ehte- ja sepakunsti vilistlase Fred Truusi sepistatud terasest «Raudussi», mis sümboliseerib põllumehe parimat abilist – vihmaussi, kes täidab väga olulist rolli mullaviljakuse säilimisel.

Foto: Ele Reiberg-Meiel

Loe lähemalt

Kadi Toom ERRi kultuuriportaalis

EKA graafika magistri Kadi Toomi Draakoni galeriis avatud isikunäituse "Nägemisviise perifeerias" kajastusele on lisatud värvikas fotogalerii.

Kadi Toomi äituse idee tõukub maastikukogemusest.

Foto: Siim Lõvi

Rohkem infot

In memoriam

Mari-Liis Küla

24.VI 1924 – 1. II 2022

Küünlakuu esimesel päeval lahkus 97 aasta vanuses üks Eesti teatri legendaarseid uuendajaid, kujundipõhise käsitluse looja, teatrikunstnik ja pedagoog Mari-Liis Küla.

Küla kunstnikukäekiri oli isikupäraselt jõuline, tema vormiotsingute lähtekohaks sügav sisuline läbitunnetatus. Legendiks on saanud nii tema novaatorlikud ideed kui ka kompromissitus nende elluviimisel, leidlikkus ebatavaliste materjalide kasutamisel ja järeleandmatus detailides. 

Loe lähemalt
Lugupidamisega,
Andres Lõo kommunikatsioonispetsialist
andres.loo@artun.ee
52 67 253

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram