view_in_browser
AktualnościFarmacjaSamorządPrawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie
WALKA Z KORONAWIRUSEM
Farmaceuta skanujący lek
mgr.farm

Apteka w czasie kryzysu Covid-19 – czego możemy się spodziewać?

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Marek Tomków, poprowadził webinar pt. “Apteka w czasie pandemii. Przepisy regulujące pracę aptek w dobie koronawirusa”. Odniósł się w nim do tego, jak apteki powinny postępować wobec rozprzestrzeniającej się epidemii.

W minioną sobotę, 25 kwietnia, Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, był gospodarzem webinaru pt. „Apteka w czasie pandemii. Przepisy regulujące pracę aptek w dobie koronawirusa”. Poruszył w nim najważniejsze kwestie, które wpłynęły na pracę placówek aptecznych w czasie walki z nowym koronawirusem.

Czytaj więcej tutaj.

Łyżka z lekami
mgr.farm

Problemy farmaceutów z szybką ścieżką dostępu do testów na koronawirusa

Farmaceutka ze Śląska podejrzana o zakażenie koronawirusem chciała skorzystać z szybkiej ścieżki dostępu do testów. Stacja sanitarno-epidemiologiczna odmówiła jej skorzystania z niej, twierdząc, że farmaceuci nie są nią objęci. Interweniowała izba aptekarska…

– W śląskiej izbie okazało się, że farmaceutka jest podejrzana o zakażenie koronawirusem i stacja sanitarno-epidemiologiczna odmówiła jej skorzystania z szybkiej ścieżki twierdząc, że farmaceuci nie są nią objęci. Oczywiście interweniowała izbamówił podczas webinaru Tomków.

Jednocześnie zaapelował do wszystkich widzów, aby w przypadku tego typu problemów kontaktować się z okręgową izbą aptekarską. Samorząd może pomóc w takich sytuacjach, dostarczając niezbędnych dokumentów lub wskazując na konkretne zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w tym zakresie.

– I tak się stało dzisiaj. Nie jest to jedyny przypadek. Izba kontaktując się ze stacją stanitarno-epidemiologiczną przekazała odpowiednie dokumenty po stronie Głównego Inspektora Sanitarnego, jego zalecenia i farmaceutka została taką szybką ścieżką objęta – powiedział wiceprezes NRA.

Czytaj więcej tutaj.

Farmaceuta skanujący lek
www.rdc.pl

Sprzedaż preparatów na uspokojenie wzrosła o 20%

W czasie epidemii COVID19 pacjenci chętniej sięgają po dostępne bez recepty preparaty na uspokojenie, wyciszenie i te ułatwiające zasypianie. Ich sprzedaż w aptekach w ostatnim czasie wzrosła o 20%. Co może być przyczyną zwiększonego zapotrzebowania na tego typu preparaty wyjaśnia Tomasz Leleno, rzecznik prasowy NIA.

Słuchaj tutaj.

Łyżka z lekami
www.rynekaptek.pl

NIA: Polacy częściej sięgają po leki uspokajające i nasenne

W czasie epidemii COVID-19 pacjenci chętniej sięgają po dostępne bez recepty preparaty na uspokojenie, wyciszenie i te ułatwiające zasypianie. Ich sprzedaż w aptekach w ostatnim czasie wzrosła nawet o 20 procent - podaje Tomasz Leleno, rzecznik NIA.

Sprzedaż środków na uspokojenie wzrosła w kraju o 20 procent – informuje Naczelna Izba Aptekarska, która porównała ostatnie dane z tymi sprzed pandemii koronawirusa. Wynika z nich, że Polacy częściej sięgają po dostępne bez recepty preparaty poprawiające nastrój i ułatwiające zasypianie.

- Przede wszystkim chodzi o preparaty ziołowe w postaci tabletek lub herbatek. Wzrost zainteresowania tymi produktami wynika prawdopodobnie z poczucia zagrożenia związanego z koronawirusem, obawy przed utratą pracy, czy też utrudnionego kontaktu z rodziną – mówił Tomasz Leleno w rozmowie z Polskim Radiem RDC.

Stacja podaje, że rok do roku wzrasta też sprzedaż leków przeciwdepresyjnych. W latach 2013-2018 był to wzrost rzędu 25 procent.

Farmaceuta czyta receptę
www.rynekzdrowia.pl

Jaka przyszłość czeka apteki po epidemii COVID-19? Niektóre straciły klientów

Jednym z pierwszych problemów, które silnie uwidoczniły się w związku z pandemią, to zbyt mała liczba farmaceutów, którzy mogą prowadzić apteki. Coraz częściej placówki mają problem z zapewnieniem personelu, dlatego podejmują decyzje o skracaniu godzin pracy.

To nie dyżury nocne są ważne, ale utrzymanie pracy w ciągu dnia
Decyzje o zmianach w sposobie funkcjonowania aptek wynikają także z regulacji dotyczących COVID-19. Między innymi umożliwiają one młodym mamom pozostanie z dziećmi w domach. To ograniczyło między innymi aptekom dostępność do fachowego personelu.

- Kolejny element to dwu lub wielozmianowość pracy aptek. Dwa niezależne, odseparowane zespoły, które się ze sobą nie krzyżują (nie spotykają), pracują w innych, wyznaczonych godzinach. To również powoduje dodatkowe ograniczenia w godzinach pracy aptek - wskazuje Mikołaj Konstanty, prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Zapewnia, że farmaceuci są dostępni w ciągu dnia. Kłopot leży w innej kwestii - pracy w aptek w godzinach nocnych. - Wystosowałem list do starostw w województwie śląskim, które nie mają aptek całodobowych, a które zapewniają tę nocną dostępność przez wyznaczone dyżury, aby z tych dyżurów na czas pandemii zrezygnowali - informuje.

Prośbę o dostosowanie uchwał rad powiatów, dotyczących rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych do możliwości aptek oraz do rzeczywistych potrzeb miejscowej ludności skierowała do wszystkich starostów w Polsce także Naczelna Izba Aptekarska, o czym informował nas rzecznik Tomasz Leleno.

Czytaj więcej tutaj.

Farmaceutka patrzy na lek
www.prawo.pl

Farmaceuci na skraju wytrzymałości

Aptekarze są na zwolnieniach lub opiekują się dziećmi - w efekcie brakuje już kadry do pracy w aptekach nie tylko w nocy, ale i w dzień. Nieliczne powiaty zawieszają uchwały nakazujące całodobowe dyżury farmaceutów. Ale zdarzają się także doniesienia do prokuratury na zamknięte apteki.

Prośba o odstąpienie od nocnych dyżurów
Na ten problem w liście otwartym do władz powiatu wskazali ostatnio aptekarze powiatu rawickiego. Jeszcze miesiąc temu deklarowali, że mogą zapewnić dyżur maksymalnie do godziny 24. Teraz i z tym jest problem. Dlatego napisali do starostwa, że aby utrzymać funkcjonowanie apteki, podzielono personel na zmiany, które nie mogą się ze sobą stykać. W międzyczasie apteki są dezynfekowane a personel, który został, pracuje ponad normę.
Autorzy listu wskazują też na dużą liczbę pacjentów odwiedzających apteki w czasie epidemii. Stąd pracownicy są przemęczeni. Powiat rawicki jest przykładem tego co dzieje się w większości regionów Polski.
-W dużych miastach takich jak np. Warszawa, są cały czas apteki, które pełnią nocne dyżury, ale problem jest w tych mniejszych. Sytuację czasem ratuje fakt, że w nocy dyżuruje farmaceuta, który jest właścicielem apteki - mówi Michał Byliniak wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Zaznacza jednak, że w większości apteki są też przez nocne dyżury stratne finansowo. - Może i w dużych miastach one się opłacają, ale w mniejszych miejscowościach ludzie przychodzą wcale nie po leki pierwszej potrzeby, ale chociażby po woreczki na mocz czy prezerwatywy, a właściciel apteki tylko dokłada do dyżurów, bo musi za nie wynagrodzić pracowników - dodaje wiceprezes Byliniak.

Czytaj więcej tutaj.

INFORMACJE

Wsparcie dla Waszych dzieci w nauce – wspólna inicjatywa Fundacji Adamed oraz platformy edukacyjnej nauczeni.pl

#UczęDlaBohaterów to akcja zorganizowana przez platformę edukacyjną nauczeni.pl. Fundacja Adamed jako partner akcji ufundowała 1000 h dla dzieci farmaceutów. Na platformie na co dzień prowadzone są indywidualne lekcje w sieci. W związku z panującą epidemią COVID-19 dzieci lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, ratowników medycznych, policjantów, strażaków czy żołnierzy mogą jednak skorzystać z takiego wsparcia za darmo. Więcej o akcji można dowiedzieć się na stronie https://www.nauczeni.pl/dla-bohaterow

Chcielibyśmy zaprosić Was do skorzystania z darmowych lekcji dla Waszych dzieci. Na pewno ostatnie tygodnie nie były dla nich łatwe. Zwłaszcza uczniowie 8 klas i maturzyści muszą wiele czasu samodzielnie poświęcać na naukę przed egzaminami. Darmowe lekcje prowadzone zdalnie na pewno mogą być dla nich pomocą.

Wystarczy, że napiszecie maila na adres nia@nauczeni.pl w treści podając imię, nazwisko, liczbę dzieci, numer PWZ oraz podając hasło Fundacja Adamed.

W oparciu o liczbę zgłoszeń zostanie określona liczba lekcji, jakie otrzymają dzieci. Oczywiście w przypadku dużej liczby zgłoszeń będzie decydowała kolejność nadesłanej wiadomości. Organizatorzy zachęcają do przesłania zgłoszeń do 8 maja. Po tym terminie będą rozsyłać informacje o przyznanej liczbie godzin oraz kody do darmowych lekcji. Jeśli nie zostanie wykorzystana cała pula, będzie można dalej się zgłaszać. Będziemy Was o tym informować w kolejnych newsletterach.


OBOWIĄZUJĄ NOWE ZASADY W  ŻYCIU CODZIENNYM

Kto musi zasłaniać nos i usta
Kto nie musi zasłaniać nosa i ust
Kto nie musi zasłaniać nosa i ust
Kto nie musi zasłaniać nosa i ust
Kto nie musi zasłaniać nosa i ust
Jak skorzystać z teleporady
Jak skorzystać z teleporady
Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
NIA

Długa 16, Warsaw
Poland

tel. 226350670
nia@nia.org.pl
Anulowanie subskrypcji
MailerLite