EKA nädalakiri 3. oktoober, 2022

EKA 108

4. novembril, Eesti Kunstiakadeemias

Kokkutulek

Oksjon

Töötoad

Tort

Pidu! 

Varsti rohkem infot

EKA Galerii avatud konkurss

Avatud on EKA Galerii näituseprogrammi taotlusvoor aastaks 2023! Tähtaeg 17. oktoober.

Taotlusvoor on avatud kohalikele ja rahvusvahelistele kunstiprojektidele, isiku-ja kuraatorinäitustele, üritustele ja performance’itele. 
Palume taotlused esitada hiljemalt 17. oktoobriks aadressile eka.galerii@artun.ee 
manusena ühte zip-faili pakituna.

TAOTLUSVORM: shorturl.at/IQZ12

Loe lähemalt

Preemiad, konkursid, vestlus, teadusarendus

EKA rakenduslike teadus- ja arendustööde konkursi tulemused

EKA rakenduslike teadus- ja arendustööde konkursi tulemused on selgunud. Konkursile laekus 12 tööd. Komisjon koosseisus Jaanus Vahesalu, Martin Melioranski, Reet Aus, Daniel Kotsjuba ja Pille Epner otsustas välja anda viis preemiat – ettevõtluspreemia 1000 eurot (toetaja Tallinna Strateegiakeskus), EKA eripreemia 800 eurot ning kolm ergutuspreemiat summas 600 eurot. Tallinna linn tunnustab ettevõtluspreemia saajat „Tallinna ettevõtlusauhinnad 2022“ väljakuulutamisel 28. septembril 2022. 

Visuaal: Argo Tamme “Keskkonnahoidlike riigihangete määrusele vastava istemööbli projekteerimine ja prototüüpimine”

Loe lähemalt

Avanes EKA uurimisgrantide taotlusvoor

EKA kuulutab välja 2023. aastal algavate EKA uurimisgrantide taotlusvooru.

EKA uurismisgrandi eesmärk on akadeemiale oluliste uurimisteemade ja -rühmade loomine ja arendamine, teadmussiirde suurendamine ning akadeemia teadus- ja arendustegevuse konkurentsivõime tõstmine. Uurimisgrandi pikkus on kuni 24 kuud.

Välja antakse kolm uurimisgranti: teadusgrant, kuni 35 000 eurot aastas; loovuuriimsuslik grant, kuni 35 000 eurot aastas (rühmagrant) või kuni 18 000 eurot aastas (individuaalgrant); arendusgrant, kuni 35 000 eurot aastas.

Võimalus on taotleda ka jätkugranti

Loe lähemalt

EKA rakenduslike teadustööde võit Argo Tammele

Selgusid Noblessneris toimunud pidulikul Tallinna ettevõtlusauhindade galal 2022. aasta parim arendusprojekt, koostööprojekt, särav startija, turismitegu, töökohtade looja, tulevikulahendus ja ökouuendus ning anti välja auhinnad parimatele rakenduslikele teadustöödele.

Parim teadustöö Eesti Kunstiakadeemias : "Keskkonnahoidliku istemööbli prototüüpimine", mille autor EKA tootedisaini tudeng ja õppejõud Argo Tamm

Foto: Egert Kamenik

Loe lähemalt

Linda Kaljundi vestlussarjas “(H)arutus”

Arhitektuurimuuseum alustab 11. oktoobril uue vestlussarjaga „(H)ARUTUS“, mille keskmes on ühiskonnas aktuaalsed ruumikultuuri ning arhitektuuriga ristuvad teemad

Oma ekspertnõu jagavad Muinsuskaitseameti peadirektor Liisa Pakosta, Eesti Arhitektide Liidu president Andro Mänd ning ajaloolane ja EKA kultuuriajaloo professor Linda Kaljundi. Arutust modereerib EKA  kunstiteadlane ning semiootik Gregor Taul

Loe lähemalt

Lauren Kacheri avatud loeng “Metareaalsus”

Disainiteaduskonna avatud loeng.Lauren Kacher "Metareality: Luues identiteeti digitaalses, laiendatud ja päris ruumis" EKA aulas, A-101, 06. oktoobril, neljapäeval, kell 18.00. Loeng toimub inglise keeles. 

Moega on toimumas revolutsioon. Analoogse ja digitaalse segus loome juba koostoimimisvõimelisi identiteete kolmes ruumis korraga: füüsilises, laiendatud ja digitaalses metaversumis.

Loe lähemalt

Marzee preemia ehte ja sepise eriala lõpetajale Mart Talvarile

36. rahvusvahelise lõputööde näitusel galeriis Marzee anti preemia EKA ehte ja sepise eriala lõpetajale Mart Talvarile

Galerii Marzee (Nijmegen, Holland) on maailma suurim kaasaegse ehtekunsti galerii, mis annab parimatele lõpetajatele võimaluse eksponeerida oma töid iga-aastasel rahvusvahelisel lõputööde näitusel.Sel aastal kandideeris Marzee Graduate Prize’ile 55 lõpetajat 30 kõrgkoolist nii Euroopast kui mujalt. 

Mart Talvar "Tsentrist väljas" objektid, kaelaehted, oksüdeeritud vask, portselan, nahk, 2022. Foto: Valdek Laur

Loe lähemalt

Hääleta EKA lõputööde poolt Arts Thread Global Design Graduate Show 2022 nimekirjas!

Julgustame kõiki hääletama oma lemmikkunstnike ja disainerite poolt – igas kategoorias saate anda hääle neljas eri valdkonnas ühele tööle. Hääletada saab allpool lisatud nimedele klõpsates. NB! Hääletada saab ühe kategooria töö poolt vaid ühe korra.

Kandideerimas on kaheksa EKA lõpetajat: 

Birgit Uibo

Liisa Torsus

Aspasia Kazeli

Lisette Lepik

Jane Muts

Olev Kuma

Aap Kaur Suvi

Mari-Liis Makus

Lieze Vanlerberghe (Erasmus tudeng)

Loe lähemalt

Filmiauhinnad EFTA galalt

EKA animaosakonna juhataja Ülo Pikkovi lavastatud ja õppejõu Anu-Laura Tuttelbergi kujundatud animafilm “Taaskohtumine” võitis Eesti Filmi- ja Teleauhindade galal parima animafilmi tiitli ning parima filmikunstniku auhinna. Film nomineeriti ka parima filmimuusika auhinnale. Filmi helilooja on Karoliina Kreintaal.

Filmi "Taaskohtumine" kunstnik Anu-Laura Tuttelberg Efta galal auhinda vastu võtmas

Loe lähemalt

Näitused

Ieva Viese-Vigula ja Gints Virgilijs Tilks Vent Space galeriis

Selle projekti raames arendavad Ieva Viese-Vigula ja Gints Virgilijs Tilks lootuste, hirmude ja uskumuste teemasid, millest saavad isetäituvad ennustused. Nad uurivad oma asja vaatlemise ja lähtepunktina jälgimise vaatenurgast. Moonutatud nägemused arusaamatuste ja ebausu vormides. Suutmata ületada inimsilma, nägemise, taju füüsilisi piire.

Gints Virgiljs Tilks ja Ieva Viese-Vigula on kaks viiest noore kunstniku kureeritud DOM galerii liikmest ning õpivad paralleelsetel kursustel Läti Kunstiakadeemia audiovisuaalosakonnas. 

Loe lähemalt

Cloe Jancis ja Sigrid Viir: Teine vaatus. Tõlkes leitud

Reedel, 7. oktoobril kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimaja suures saalis EKA fotograafia vilistlaste Cloe Jancise ja Sigrid Viiri ühisnäitus „Teine vaatus. Tõlkes leitud“.

Pildikeele abil kujutavad kunstnikud näitusel argiabsurdi ja analüüsivad sotsiaalseid konstruktsioone. Läbivateks teemadeks on inimeste ja esemete üheti mõistetava funktsionaalsuse vaatlemine, naise erinevad isiklikud ja ühiskondlikud rollid ning nende kujutamine.

Loe lähemalt

Taavi Talve EKA Galeriis

Taavi Talve “Dokumenteeritud vaatepunktid”
04.–15. oktoobril EKA Galeriis. 

Avamine 04.10 kell 16.00

“Dokumenteeritud vaatepunktide” aineseks on eri aegadest pärit reisikirjeldused, päevikumärkmed ja reportaažikatked – subjektiivselt autoripositsioonilt lähtuvad vaatlused, mille keskmes on kirjeldaja maastikke raamiv pilk. 

Loe lähemalt

EKA graafika tudengid osalesid “Impact 12” näitusel Bristolis

Graafikatudengid osalesid 20.09–25.09.2022 oma töödega ülemaailmse graafikakonverentsiga “Impact 12” kaasneval näitusel Bristolis (UWE, Frenchay Campus) Eesti väljapanekul “When our hearts were fragile”.

Foto: Eve Kask 

Loe lähemalt

Marko Mäetamm Toompea lossi kunstisaalis

Kolmapäeval, 28.septembril avas kunstnik ja endine EKA vabade kunstide teaduskonna dekaan Marko Mäetamm (1965) Toompea lossi kunstisaalis näituse „Kümme käsku“.

Näitus jääb avatuks 17. novembrini, 2022. 

Loe lähemalt

Joel Väli autorilavastus “In memoriam Bellingshausen” VAT Teatris

EKA stsenograafia tudengi Joel Väli diplomitöö “In memoriam Bellingshausen” VAT Teatris, 10.–18. oktoobril.

Näitlejad: Ursel Tilk (Eesti Draamateater) ja Markus Truup
Kunstnik-lavastaja: Joel Väli (EKA stsenograafia)
Dramaturg: Andreas Kübar
Valguskunstnik: Leon Augustin Allik
Muusikaline konsultant: Markus Robam
Produtsent: Egert Kadastu

Etendused 13.10/14.10/16.10/17.10/18.10

Sama info

Arhitektuur

EKAs välja arendatud uudset projekteerimissüsteemi kasutatakse Tallinna lasteaedade kiiremaks rajamiseks

Tallinna linnavalitsus korraldab arhitektuurivõistluse esimesele omataolisele musterlasteaiale kõrgetasemelise ja sobivaima arhitektuurilise lahenduse leidmiseks. Tegu on esimese arhitektuurikonkursiga, kus avaliku hoone projekteerimiseks kasutatakse EKA arhitektuuriosakonna Puitarhitektuuri Kompetentsikeskuses PAKK arendatud Mustermaja 369 süsteemi. 

Loe lähemalt

Töö EKAs

EKA otsib õppespetsialisti

Eesti Kunstiakadeemia otsib oma meeskonda särasilmset ja tegusat õppeosakonna õppespetsialisti (ajutiselt äraoleva töötaja asendamise ajaks)

Peamised tööülesanded:

  • ülemajaliste teooria- ja vabaainete õppetöö planeerimine ja organiseerimine;
  • akadeemia vastuvõtu korralduse assisteerimine ja suhtlemine kandidaatidega;
  • andmete haldamine õppeinfosüsteemis (TAHVEL);
  • õppeainete registri haldamine;
  • vahetusüliõpilaste registreerimine õppeainetele;
  • koormuste haldamise assisteerimine.

Foto: Silver Tõnisson

Loe lähemalt

EKA meedias

Mihkel Ilus ja Marten Esko Kultuur ERRis

"Kanuti Gildi SAAL-is on kolmel nädalal avatud teine T. Pisikese etenduskunstimaja suuremas saalis on toimumas Marten Esko ja Mihkel Ilusa loodud mahukas projekt. Kanuti Gildi SAAL-i ja Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi (EKKM) kaasprodutseeritud installatiivne lavastus "T2" on avatud 21. septembrist 8. oktoobrini, kandes igal nädalal erinevat alapealkirja: "Järgmised nädalad on otsustavad", "Kõik on kuskil võimalik", "Hea lahendus omas ajas"," kirjutab Riin Maide.  

Mihkel Ilus on EKA maali õppejõud. Marten Esko on EKA doktorant. 

Foto: Siim Lõvi

Loe lähemalt

Mihkel Ilus ja Marten Esko Eesti Päevalehes

Peeter Kormašov Eesti Päevalehes intervjueerib kunstnikke.

"Biennaale, festivale ja näitusi on liiga palju, uusi tegemisviise aga vähe, ütlevad Marten Esko ja Mihkel Ilus."

Foto: Jaanus Lensment

Loe lähemalt

Aleksander Metsamärt Eesti Päevalehe videoreportaažis

Terve septembri Eesti Kunstiakadeemias elutsenud Aleksander Metsamärdi projekt sai läbi. 

Foto: Kiur Kaasik

Loe lähemalt

Karel Koplimetsa näitusest Kultuur ERRis

Võrus Kanal galeriis on avatud EKA fotograafia vilistlase Karel Koplimetsa isikunäitus "Kunstvalguse talumatu eredus öises linnapimeduses", mille fookuses on valgusreostus ning inimeste ja masinate vahelised suhted.

Näitus "Kunstvalguse talumatu eredus öises linnapimeduses" koosneb kahest teosest: "Nimeta" (2021) ja "Teie tellimus on teie poole teel" (2021). Ühtlasi on see nende tööde esmaesitlus Eestis. 

Foto: Karel Koplimets

Loe lähemalt

Anneli Porri intervjueerib Sigrid Viiri Sirbis

EKA fotograafia vilistlane, kunstnik Sigrid Viir: „Kui lõpetada usk lõputusse kasvu, jääks meil rohkem aega olla aktiivsemad kodanikud ja empaatilisemad inimesed ning asjade üle järele mõelda.“

Foto: Piia Ruber

Loe lähemalt

Merike Estna näitusest Eesti Ekspressis

Rebeka Põldsam kirjutab EKA maali vilistlase Merike Estna näitusest "Muld ei hoia meie armastust" Eesti Ekspressis. 

Foto: Helene Teresdotter

Loe lähemalt
Lugupidamisega,
Andres Lõo kommunikatsioonispetsialist
andres.loo@artun.ee
52 67 253

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram