view_in_browser
AktualnościFarmacjaSamorządPrawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie

                  Codziennie pomagamy innym, a od wielu tygodni z empatią                         i zaangażowaniem toczymy walkę z COVID-19.

Dziś Międzynarodowy Dzień Farmaceuty!

Życzymy dużo wytrwałości i spełnienia zawodowego. Niech każdy z Was wykorzysta ten dzień również na chwilę dla siebie.

Łyżka z lekami
www.nia.org.pl

Życzenia złożył farmaceutom Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski.

Przeczytaj życzenia tutaj.

Farmaceuta skanujący lek
www.nia.org.pl

NFZ o zdrowiu- astma

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował kolejny, ważny z punktu widzenia całego systemu ochrony zdrowia raport. Przedstawiona analiza dotyczy skali astmy oraz wydatków przeznaczanych na jej leczenie w Polsce.

Z danych NFZ wynika, że na astmę w 2019 r. cierpiało w Polsce 2,2 mln osób, a choroba najczęściej dotyka dzieci w wieku 6-10 lat. Astma była przyczyną koniecznej specjalistycznej opieki w ambulatoriach (1,7 mln świadczeń), przychodniach (1,2 mln świadczeń) i szpitalach (36,2 tys. udzielonych świadczeń). Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), na które powołuje się raport, wskaźnik liczby możliwych do uniknięcia hospitalizacji z powodu astmy był naszym kraju jednym z najwyższych w Europie i wygenerował wydatek rzędu 75 mln zł. Z raportu wynika również, że w 2019 r. NFZ przeznaczył na refundację kosztów astmy 257 mln zł.

– Włączenie farmaceutów w proces optymalizacji farmakoterapii nie tylko poprawiłoby komfort życia pacjentów czy zmniejszyło wskaźnik liczby możliwych do uniknięcia hospitalizacji, której przyczyną jest astma, lecz również ograniczyłoby ponoszone przez państwo wydatki. Zarówno skala problemu tej choroby w Polsce, jak i koszty jakie generuje jednoznacznie wskazują na pilną potrzebę wprowadzenia ustawy o zawodzie farmaceuty – mówi Elżbieta Piotrowska Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Zapraszamy tutaj do zapoznania się ze szczegółami publikacji.

WALKA Z KORONAWIRUSEM
Farmaceuta skanujący lek
www.nia.org.pl

Aflofarm dziękuje farmaceutom, lekarzom i innym pracownikom medycznym

Do stacji telewizyjnych trafił właśnie spot z podziękowaniem dla wszystkich służb medycznych w Polsce. To wyraz wdzięczności i uznania dla tych, którzy codziennie stają na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem.

Spot stanowi wyraz nie tylko podziękowania odwagę w trakcie walki z COVID19, ale jest jednocześnie wyrazem sprzeciwu przeciwko hejtowi z jakim zetknęli się niektórzy pracownicy medyczni.

To trudny czas dla nas wszystkich, ale to Wy jesteście prawdziwymi bohaterami. Farmaceuci, lekarze i wszyscy inni, którzy walczycie o nasze zdrowie. Dziękujemy że poświęcacie się dla nas, za Waszą siłę i wytrwałość, za odwagę, za to, że jesteście, że nie kalkulujecie, za Wasze wyrzeczenia. Za to, że możemy na Was liczyć. Dziękujemy! – to słowa stanowiące główny przekaz filmu.

30 sekundowy materiał będzie wyświetlany m.in. na kanałach TVN, TVP1, TVP2, TVN7, TVN24, TVP INFO czy TV Puls.

Farmaceuta skanujący lek
www.nia.org.pl

Naczelna Rada Aptekarska przeciwko wizytom przedstawicieli w aptekach podczas epidemii SARS-CoV-2

Biorąc pod uwagę szczególne okoliczności związane z epidemią COVID-19, Naczelna Rada Aptekarska stoi na stanowisku, że wizyty przedstawicieli medycznych i handlowych w aptekach ogólnodostępnych nie powinny się w tym czasie odbywać.

Pełna treść stanowiska dostępna jest tutaj.

Łyżka z lekami
www.gis.gov.pl

Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego dot. odwiedzin osób bliskich i wizyt przedstawicieli handlowych oraz medycznych w szpitalach

Z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną, Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje wstrzymanie lub znaczne ograniczenie odwiedzin w szpitalach. Jednocześnie zaleca się odwołanie wizyt przedstawicieli handlowych i medycznych w szpitalach.

Łyżka z lekami
www.katowice.oia.pl

Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców

Śląska Izba Aptekarska opublikowała kolejne opracowanie dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców, w ramach tarczy antykryzysowej, przygotowane przez doradcę podatkowego Śląskiej Izby Aptekarskiej - mgr Ewę Kłodę.

Opracowanie zawiera:

I. Pomoc realizowaną przez Wojewódzkie Urzędy Pracy

II. Pomoc realizowaną przez Powiatowe Urzędy Pracy:

  • Niskooprocentowana pożyczka z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców
  • Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenie społeczne dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców

III. Pomoc realizowaną przez ZUS

IV. Tarczę finansową

Zapoznaj się tutaj.

Farmaceuta skanujący lek
www.nia.org.pl

Dyżury aptek ogólnodostępnych - uchwała NRA

Naczelna Rada Aptekarska podjęła uchwałę w sprawie zasad i warunków pełnienia dyżurów aptek ogólnodostępnych w porze nocnej, niedziele i święta oraz inne dni wolne od pracy w związku z epidemią SARS-CoV-2.

Uchwała dostępna jest tutaj.

INFORMACJE
Sąd aptekarski
www.tygodnik.tvp.pl

Misja czy biznes? Wojna o apteki, czyli jak Dawid walczy z Goliatem

Rywalizacja małych, rodzinnych aptek z międzynarodowymi sieciami przybiera na sile. Ci pierwsi zarzucają potentatom nieuczciwą konkurencję, niepłacenie podatków, a wręcz otwieranie firm „na słupa”. Ci drudzy twierdzą, że te zarzuty to manipulacja. Sprawdziliśmy, jak wygląda ten skomplikowany rynek.

Apteka dla sieci czy dla aptekarza?

Niestety polski rynek zaledwie w ciągu kilku lat stał się łupem wielkich, międzynarodowych korporacji. Korporacji, które nastawione są przede wszystkim na zysk.

W 2011 r. na rynku farmaceutycznym tylko jeden procent aptek był w rękach zagranicznych koncernów, w tym roku szacuje się, że może to być nawet 20 proc. Od trzech lat prawo nie pozwala rosnąć „sieciówkom”. Ale one prawo omijają.
– Skupują polskie apteki, a tam gdzie nie mogą, przejmują je „na słupa”. Do tego przez lata nie płaciły CIT-u – grzmi w rozmowie z Tygodnikiem TVP Marcin Wiśniewski prezes Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek (ZAPPA).
Prawo, o którym mówi Wiśniewski to uchwalona w czerwcu 2017 roku ustawa „Apteka dla Aptekarza” (AdA), która wprowadziła szereg ograniczeń. M.in. nakazała, by to farmaceuta był właścicielem apteki. Wziął na siebie pełną odpowiedzialność zawodową i finansową (a więc nie może prowadzić sp. z o.o.) oraz mógł ograniczyć się do prowadzenia maksymalnie czterech punktów. Istniejące sieci apteczne faktycznie nie mogą dalej się rozwijać.

AdA miała zrewolucjonizować polski rynek i dać szansę realnej rywalizacji małym, polskim podmiotom ze światowymi gigantami. Tylko prawo sobie, a życie sobie. Jak mówi Marek Tomkow z Naczelnej Izby Aptekarskiej (NIA), sieci nie zamierzają stosować się do ustawy i od lat znajdują różne sposoby, by ją omijać. Czytaj dalej tutaj.

Sąd aptekarski
www.nia.org.pl

Zmiana na stanowisku dyrektora CSIOZ

Bartłomiej Wnuk zrezygnował ze stanowiska dyrektora Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Zastąpiła go Agnieszka Kister, dotychczas dyrektor departamentu e-Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia.

– Serdecznie dziękuję Bartłomiejowi Wnukowi za olbrzymi wkład pracy w budowę całego segmentu informatycznego projektu e-zdrowia. Agnieszka Kister, która już od dłuższego czasu współpracowała z Bartłomiejem Wnukiem i doskonale orientuje się we wszystkich projektach e-zdrowia, w sposób płynny przejmuje kierowanie CSIOZ – podkreśla Janusz Cieszyński, wiceminister MZ nadzorujący pion informatyczny resortu.

Bartłomiej Wnuk pracę w CSIOZ rozpoczął w kwietniu 2018 r., z końcem maja tego samego roku objął stanowisko dyrektora. Jego zadaniem było przygotowanie Centrum do kluczowych wdrożeń w ramach projektu e-zdrowia. Dzięki pracy całego zespołu CSIOZ pod kierownictwem Bartłomieja Wnuka w pełni wdrożona została jedna z największych e-usług administracji publicznej w Polsce tj. e-recepta.

Wraz z Agnieszką Kister do CSIOZ przechodzi część zadań realizowanych dotychczas przez departament e-Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia.

Źródło: MZ


OBOWIĄZUJĄ NOWE ZASADY W  ŻYCIU CODZIENNYM

Kto nie musi zasłaniać nosa i ust
Kto nie musi zasłaniać nosa i ust

Test drivethru może bezpłatnie wykonać każda osoba przebywająca na kwarantannie. 

Sprawdź mapę punktów pobrań: https://bit.ly/Punkty_pobrań

Kto nie musi zasłaniać nosa i ust
Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
NIA

Długa 16, Warsaw
Poland

tel. 226350670
nia@nia.org.pl
Anulowanie subskrypcji
MailerLite