EKA nädalakiri 19. september, 2022

Näitused

Mihkel Ilusa ja Marten Esko teos „T2” Kanuti Gildi SAALis

21. septembril esietendub Kanuti Gildi SAALis installatiivne lavastus pealkirjaga „T2”, mille autoriteks on EKA õppejõud Mihkel Ilus ja EKA doktorant Marten Esko. Kolme nädala jooksul külastatav näitus-lavastus juhatab vaataja paralleelsete mitmiktähenduste maailma, milles sisustatakse määramatuse mõistet nii ulmelise kui ka inimliku proosalisusega. 

Foto: Kanuti Gildi SAAL

Loe lähemalt

“Ükssarvik” grupinäitus Rüki galeriis

Viljandi Gümnaasiumi vilistlasnäitus “Ükssarvik” Rüki galeriis. Näituse kuraator on Kerly Ritval, EKA kuraatoriõppest. Avamine 15. septembril, kell 18.00.

Näitusel osalevad kunstnikud: Anna Liisa Sääsk, Birgit Potter, Deivi Tobreluts, Eneli Rõigas, Gerthrud Grents, Inessa Saarits, Mirell Šmidt, Rebecca Villem, Roven Jõekäär, grupp TEMA (Sääsk, Saarits, Villem, Liis ja Eli Paul, Roosi Mändmaa).

Loe lähemalt

EKA töörühma näitus „Geomeetriline algus“ Riigikogus

EKA töörühm koostas Rigikogusse näituse „Geomeetriline algus“. Riigikogu hoone arhitektuuri mõtestatakse lihtsate geomeetriliste algvormidega: koonuse, silindri, kera ja kuubi kaudu. 

Näitus sündis kollektiivse loominguna. Töörühma kuulusid kuraator Karin Paulus, loovjuht, visuaalse kommunikatsiooni suuna juht Ionel Lehari (Identity), sisearhitekt Janno Roos (Ruumilabor) ja graafiline disainer Maret Põldre (Identity). Näituse avamisel pidas kuraatorile ja loovjuhile lisaks kõne ka EKA rektor Mart Kalm. Lähemalt näitusest ka ERRis

Foto: Erik Peinar, Riigikogu

Loe lähemalt

Disain

“Mõjukas materjal. Disain ja uued tehnoloogiad” Adamson-Ericu Muuseumis

Adamson-Ericu Muuseumis on 25. septembrini avatud näitus “Mõjukas materjal. Disain ja uued tehnoloogiad”. Näituse raames uuritakse eri materjalide ja uute tehnoloogiate kasutamist nüüdisaegsete Eesti kunstnike ja disainerite loomingus.

Teiste seas osalevad mitmed EKA kunstnikud: Elize Hiiop, Siim Karro, Lauri Kilusk, Eve Koha, Marta Moorats, Kärt Ojavee, Darja Popolitova, Johanna Ulfsak, Riina Õun

Näituse kuraator: Karin Vincente
Näituse kujundaja: Villu Plink

Foto: Marina Pushkar; portselan "Hurm", Elize Hiiop

Loe lähemalt

DiMa näitus Disainiööl

19. septembril kell 18.00 avatakse Balti manufaktuuris, Uue Loomingu Majas, Manufaktuuri tänav 5, Tallinnas, Eesti Kunstiakadeemia Jätkusuutliku disaini ja materjalide labori DiMa näitus.

Näitusele tulevad projekti “Eestis tekkivate tekstiilijäätmete ringlussevõtu ja tootearenduste lahenduste väljatöötamine” jooksul välja töötatud tooted ja materjalid, mis on valminud neljal erineval ringdisaini meetodil. 

Foto: Reet Aus

Loe lähemalt

DiMa avapauk

19. septembril avatakse Jätkusuutliku Disaini ja Materjali Labor ehk DiMa. 

DiMa avapaugu laval näeb moedisaini, mis on valminud nii suurtootmise ülejääkidest kui kasutusjärgsest jäätmest, mis on prügina reisinud mööda maailma rohkem kui mõni tulihingeline matkaja unistadagi oskaks.

DiMa teeb teadust, loob uusi materjale, kaardistab jäätmeid ja suunab neid erinevatel viisidel läbi disaini eluringlusse. DiMa katsetab innovaatilisi disainilahendusi ja otsib jätkusuutlikku võimalust luua uusi tooteid. 

Foto: Reet Aus

Loe lähemalt

MSK GLASS / PÕHJANI!

21.9—24.9.2022, OKAPI galerii
Näituse avamine kolmapäeval, 21. septembril, kell 18.00.

MSK Glass on kolme klaasidisaineri – Aleksandra Ehrensvärdi, Andra Jõgise ja Kristiina Oppi koostööna sündinud kaubamärk, mis on spetsialiseerunud klaasist tarbenõude valmistamisele. Kunstnike koostöö algas Eesti Kunstiakadeemia klaasikunsti osakonnas. 

Loe lähemalt

Krista Leesi erakordsete tekstiilide näitusel Prantsusmaal

19. septembril avatakse Prantsusmaal Clermont-Ferrandis näitus IMAGINE !, mis on tänavuse FITE (Festival International des Textiles Extraordinaires) peanäitus ja üldteema.

EKA tekstiiliosakonna dotsent Krista Leesi on kutsutud esinema installatsiooniga „Herringbone“ ehk versiooniga kunstniku 2019. aastal toimunud näitusest „Herringbone by Krista Leesi“.

Krista Leesi "Herringbone"

Loe lähemalt

Loeng

Maria Kapajeva loeng KUMUs

Septembris saab külastada näitust „Maria Kapajeva. Üksikud fotod ja muu jama» koos kunstnikuga ning õppida uut teose või näituse loomise protsessist.

Näituse avalikkusele suunatud programmi raames toimub venekeelne ringkäik EKA doktorant Maria Kapajevaga. 

Loe lähemalt

Arhitektuur ja sisearhitektuur

Arhitektuuri avatud loeng: WARUM BERLIN? Miks Berliin?

29. septembril kl 18 alustab loengusarja EKA suurel laval Jan Edler arhitektuuristuudiost realities:united 
loenguga “Potential Driven Design”. Vennad Jan ja Tim Edler, algselt Berliinis tegutsenud transdistsiplinaarse kunstirühmituse “Kunst und Technik” (1997–2000) kaasasutajad, lõid 2000. aastal kunsti- ja arhitektuuristuudio realities:united.  

Projekt "Fazit" (Frimmersdorf), realities:united, 2011/2019, digimontaaž Arne Hückelheimi foto põhjal (CC BY-SA 3.0)

Loe lähemalt

EKA sisearhitektuuri ja arhitektuuri näitus “Tool”

Esmaspäeval 19. septembril kell 18.45 avavad sisearhitektuuri ja arhitektuuri osakond Balti Manufaktuuris ühiselt viimase kahe aasta esmakursuslaste kontseptsioonitoolide välknäituse “Tool”, mis kuulub kuni pühapäevani kestva Disainiöö programmi.

Loe lähemalt

PAKK veab Tartu 2024 kultuuripealinna paviljoni projekteerimist

Ajutine umbes 400 ruutmeetri suurune paviljon peaks mahutama ligi 300 inimest. Paviljoni lahendus kavandatakse koostöös EKA arhitektuuriteaduskonna Puitarhitektuuri Kompetentsikeskusega PAKK ja TalTechi ehituskonstruktsioonide uurimisrühmaga, kes töötab välja konstruktiivse lahenduse vastavalt arhitektuursele kontseptsioonile. 

Foto: Tiit Grihin, Tartu linn

Loe lähemalt

Tüüne-Kristin Vaikla esindab Eesti sisearhitektuuri Firenzes

EKA endine sisearhitektuuri osakonna professor Tüüne-Kristin Vaikla esindab Eesti sisearhitektuuri valdkonda 23.–25. septembril toimuval Euroopa Sisearhitektide Nõukogu / ECIA 30. peaassambleel Firenzes, mille korraldajaks on Itaalia Sisearhitektide Liit AIPI.

Assamblee ümarlaua temaatika puudutab muuhulgas ka sisearhitektuuri eriala arengut doktoriõppe tasandil.

Loe lähemalt

Nordic-Baltic Academy of Architecture esindajad EKAs

Teisipäeval, 20. septembril kohtuvad EKAs Nordic-Baltic Academy of Architecture  välissuhete esindajad ja arutavad, kuidas muuta võrgustikku senisest veelgi tegusamaks. 

Võrgustikku kuuluvad parimad Põhja-ja Baltimaade arhitektuurikoolid, kellega EKA-l tihe koostöö. Sealhulgas on Aarhusi Arhitektuurikool olnud aastaid meie arhitektuuritudengite eelistatuimate partnerülikoolide seas vahetusõpinguteks. 

Fotol Aarhusi Arhitektuurikooli raamatukogu. Foto: Sandra Mell

Loe lähemalt

Raamat

Marge Monko raamatu esitlus Kai kunstikeskuses

Marge Monko uue monograafia “Flawless, Seamless” esitlus reedel, 23. septembril kell 18.00 Kai kunstikeskuses.

Raamatuesitlusel toimub ka Marge Monko videoteose “Aken maailma” esmaesitlus ning vestlus Maarin Ektermanniga. Film ja raamat on inglise keeles, vestlus toimub eesti keeles.

Loe lähemalt

EKA meedias

Maria Helen Känd Eesti Päevalehes

EKA kuraatoriõppe magister, kuraator Maria Helen Känd sõnab EPLis: "Looming on ka töö. Lõpetage lollitamine. Kunstnik ei pea virelema, et hea olla."

Foto: Priit Simson

Loe lähemalt

Kadri Mälk arvustab Erle Nemvaltsi näitust Sirbis

"Noore kunstniku Erle Nemvaltsi näitus „Ärevuse anatoomia“ tekitab helge ja puhta tunde. Ta on saanud aru, et mõrad on elu osa ja annavad tunnistust hingesärast," sõnab EKA emeriitprofessor Kadri Mälk 

Fotol EKA ehtekunsti üliõpilane Liina Lelov (vasakul), Erle Nemvalts ja emeriitprofessor Kadri Mälk. Foto: Kaljo Mälk

Loe lähemalt
Lugupidamisega,
Andres Lõo kommunikatsioonispetsialist
andres.loo@artun.ee
52 67 253

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram