EKA nädalakiri 23. mai, 2022

EKA lõputööde festival TASE ’22 avaneb 27. mail

Reedel, 27. mail kell 16.00 avaneb Eesti Kunstiakadeemias igakevadine lõputööde festival, mille keskmeks on lõputööde näitus. Koos peanäituse avamisega avalikustatakse ka veebileht tase.artun.ee

Näitusel osalevad vabade kunstide, arhitektuuri, disaini ja kunstikultuuri magistrantuuri lõpetajad, lisaks näitavad oma taset ka vabade kunstide ja disaini bakalaureusetaseme lõpetajad.

Suurem osa töid on eksponeeritud EKA peahoone kõigil korrustelEKA Galeriis ja Väligaleriis. Lisaks saab lõputöösid külastada ARSi Kunstilinnaku projektiruumis, showroomis ja ruumis nr 112, Vent Space’is, Rotermanni linnakusKanuti Gildi Keldrisaalis, Lai 31 Linnateatri kontoriruumides ja Kadrioru Kunstimuuseumis

Loe lähemalt

OPEN CALL: NARTi “Narva Veneetsia” residentuur

Narva kunstiresidentuur avab oma saatkonna Narva Veneetsias ja kuulutab välja konkursi kahele kunstiresidentuuri kohale, mis leiavad aset sealsetes garaažides. 

Residentuuriga kaasneb ka rahaline toetus 2000€ kunstilise sekkumise loomiseks.

Konkursi tähtaeg on 31. mail!

Vaata täpsemalt: nart.ee/veneetsia

Loe lähemalt

Anna juubilar ERKI Moeshowle hoogu!

Oma 40ndat juubelit tähistav ERKI Moeshow ootab sind endale appi!

Et ERKI Moeshow 11. juunil 2022 avalikkuse ette tuua, vajab see show päeval ca 250 inimesest koosnevat meeskonda, kelle hulgas on 130 modelli, 15 disainerit ja nende assistendid, superjuuksurid ja supermeikarid, professionaalidest tehniline meeskond, vabatahtlikud ja muidugi EKA tudengitest korraldusmeeskond.

Kui õnnestub koguda 5 000 eurot, saab show team hankida valgus- ja videolahendused. 8000 eurot oleks veelgi parem!  

Toeta ka!

Portfolio Café 2022

6.–7. juunil EKA raamatukogus toimuv Portfolio Café on loomingule professionaalse tagasiside saamise eesmärgil loodud kohtumiste formaat.

Toimuvad 45-minutilised kohtumised eksperdi ja tudengi vahel. Portfolio Café-l on osalema oodatud EKA vabade kunstide MA ja BA taseme tudengid. Kohtade arv on piiratud ja osalejad valitakse esitatud portfooliote alusel.

Kandideerimiseks palutakse täita REGISTREERIMISVORM, koos lisatud portfoolioga, enne 2. juunit

Loe lähemalt

PhD Vitamin 2022 – avatud loengud ja konsultatsioonid doktorantuuri pürgijale

30.–31. mail toimub Eesti Kunstiakadeemias, ruumis A205 taaskord sündmus nimega PhD Vitamin.

PhD Vitamin on avalikest loengutest ning üks-ühele konsultatsioonidest koosnev üritus, mis viib loomepõhise uurimusega tegelevad eksperdid kokku kunsti ja disaini doktoriõppesse astumisest huvitatutega. 

Avalikel loengutel ning konsultatsioonil osalemiseks palun registreeri: VORM.

Loe lähemalt

Raken­dus­like teadus- ja arendus­tööde preemia

EKA teadus- ja arendusosakond koos Tallinna Strateegiakeskusega korraldab igal aastal rakenduslike teadus- ja arendustööde konkurssi, mille eesmärk on motiveerida ülikooli liikmeid senisest enam rakendama oma õppe- ja teadustöö tulemusi ettevõtlus-, avalikus ja mittetulundussektoris ning teavitada üldsust ülikooli oskusteabe rakendamisest majandustegevuses ja ühiskonnas.

Parima töö autorit/autoreid premeeritakse 1000 euroga. 

Loe lähemalt

EKA lõputööde kaitsmised 2021/22. õppeaastal

Kaitsmiste ajakava:
25.05.2022 kell 15:00 Muinsuskaitse ja konserveerimine (MA), Tartu Kunstimuuseum
25.05.2022 kell 14:00 Kirjandus-, visuaalkultuuri ja filmiteooria (inglise keeles, MA, TLÜ-EKA ühisõppekava), Tallinna Ülikool M342
27.05.2022 kell 8:00 Kunstiõpetaja, (MA, TLÜ-EKA ühisõppekava), A501
27.05.2022 kell 10:00 Graafiline disain (BA), C304

... ja nii edasi kuni 10. juunini!

Fotol doktoritööd kaitsmas Maris Mändel 

Vaata ajakava lähemalt

Näitused ja väljaanne

EKA grupinäitus “Ideations of the World” ULMis

Grupinäitus “Ideations of the World"
Manufaktuuri 7, Uue Loomingu Majas (ULM).

Kunstnikud: Alyona Movko-Mägi, Ats Kruusing, Cloe Jancis, Kati Müüripeal, Lara Brener, Laura Liventaal, Maris Paal, Noah Emanuel Morrison, Samuel Lehikoinen, Zody Burke
Kuraator: Liisi Kõuhkna
Graafiline disain: Taylor Tex Tehan 

Näitus on üleval 26. maini ja kattub Muuseumi ööga.

Loe lähemalt

EXTENSION: Skoone bastion on ruumi sekkumine

Neljapäeval, 26. mail kell 18.00 kutsuvad EKA magistrandid osalema kriitilisel jooksul, kus vaadeldakse ja arutletakse inimteguritest mõjutatud mullakamakat nimega Skoone bastion, ning mida selline loodus puhvertsoon keset linna sümboliseerib. 

Kunstnikud: Brit Kikas, Jakub Tulinger, Nora Schmelter, Viktor Kudriašov
Kuraator: Katarina Nyyssönen
Graafiline disain: Oliver Long

Loe lähemalt

Keraamika aknanäitus “Vaikiv teadmine”

Reedel, 20. mail kell 18 avanes lillesalongis Nature’s Lines Eesti Kunstiakadeemia keraamika 2. kursuse aknanäitus “Vaikiv teadmine”.

Näitusel osalevad kunstnikud: Ethel Ütsmüts, Mari-Ann Maask, Maria Kim

Juhendas: Laura Põld

Näitusel osaleva kolme autori teoseid seob sõna “muutumine”.

Loe lähemalt

The Meaning of Creativity in the Age of AI: Kelomees, Guljajeva, Laas

See väljaanne on sümpoosioni "Decoding New Technologies in Art and Design" ("Uute tehnoloogiate dekodeerimine kunstis ja disainis") tulemus, mis toimus 10. septembril 2020 EKAs kohapeal ja virtuaalselt Ars Electronica Gardensi veebiprogrammi raames. Sümpoosioni ja käesoleva väljaande põhiidee on arendada arusaamist ja kaardistada tehisintellekti (AI) ja uudsete tehnoloogiliste arengutega seotud kriitilisi huvipunkte üldiselt. 

Disain: Stuudio Stuudio

Loe lähemalt inglise keeles

Transform4Europe

Mikael Kelomees Transform4Europe nädalal

9.–13. mail toimus Sileesia piirkonnas Poolas Transform4Europe Nädal. Kohal olid tudengid 7 ülikoolist ja külastati 3 piirkonnale tähtsat linna: Katowice, Cieszyn, Kraków. Käidi ekskursioonidel, pubides ning arutati ülikoolide aregut puudutavaid teemasid.

Reportaaž EKA üliõpilasesinduse liikmelt ja EKA kunstiteaduse ja visuaalkultuuri (BA) tudengilt Mikael Kelomeesilt, kes samal ajal on ka Euroopa ülikoolide Transform4Europe liidu tudenginõukogu liige. 

Foto: Katarzyna Stolpiec

Loe lähemalt

Transform4Europe Nädalal arutleti Euroopa ülikoolide tuleviku üle

9.–13. mail toimus päikeselises Katowice linnas Poolas Transform4Europe Nädal.

Üle 300 inimese kogunes seitsmest Euroopa ülikoolist, et võtta osa kursustest, töötubadest, vestlusringidest, šõudest ja kohtumistest.

Rektorite ja prorektorite ümarlauas (esindajad 9. ülikoolist), arutleti Euroopa ülikoolide tuleviku üle. 

Foto: Tomek Grzaslewicz

Loe lähemalt

Disain

EKA interaktsioonidisainerid Prantsusmaal

EKA IxDma programmi juht Tanel Kärp ja EKA IxDma vilistlane Jekaterina Suharenko sõitsid koos kaheksa EKA tudengiga (kuus inimest interaktsioonidisaini magistrantuurist ja kaks tootedisaini bakalaureuseastmest) Prantsusmaale, et osaleda töötoas, mis on osa Erasmus+ poolt rahastatavast projektist “Digitaalsed tööriistad loominguliseks koostööks”.

Projekti eesmärk oli anda võimalus parandada oluliselt õpetamise kvaliteeti ja võimalusel luua uusi õpetamisviise kunsti ja disaini kontekstis. 

Fotol Tanel Kärp (ja Krista Kodres). Foto: SilverTõnisson

Loe lähemalt inglise keeles

Disaini ja innnovatsiooni tudengid Kuldmunal võidukad

EKA Disain ja innovatsioon õppekava visuaalse kommunikatsiooni suuna 2021. a. tudengid võidutsesid tänavusel reklaamiauhindadefestivalil Kuldmuna 

kampaaniaga “Märka hemofiiliahaiget”.

Projekt sündis EKA ja Eesti Hematoloogide Seltsi koostööna ning reklaamiagenturi Tabasco kaasabil.

Teavituskampaania pööras tähelepanu pärilikule verehaigusele hemofiilia.

Kerstin Kessu Raidma juhendamisel sündinud tööd Eesti Hematoloogide Seltsile jõudsid shortlisti viies kategoorias ning auhinnad toodi koju neljas.  

Osalesid üliõpilased Mart Erman, Jakko Pitk, Karl Kristjan Kits, Inga Protassova, Kaspar Kallaste.

Loe lähemalt

Tootedisaineri ankeet: Kertu Liisa Lepik

Kertu Liisa Lepik on mitmekülgne tööstusdisaini tudeng. Tal on annet end kunstiliselt väljendada, kuid samas on tal ka tugevalt arenenud praktiline meel. Erialaprojektide kaitsmistel pakuvad paljudele uudishimu tema visandiraamatud, mis annavad lehti sirvides tunnetuse, mida Kertu Liisa projekti kulgedes tundis ning kuidas tema tööde ideed arenesid. 

Tasub mainida, et Kertu Liisa Bend to Break kooliprojektina valminud peeglite sari on leidnud kajastust Dezeenis.

Loe lähemalt

Muinsuskaitse

EKAs esitleti värsket Muinsuskaitse aastaraamatut

17. mail toimus Eesti Kunstiakadeemias trükisooja muinsuskaitse aastaraamatu esitlus. Raamatuga tutvumise kõrvale pakuti kuulamiseks noppeid tänavuse trükise teemadel ning kutsuti tuurile vanalinna katusemaastikke avastama.

Muinsuskaitse aastaraamat võtab kokku möödunud aasta märgilisemad muinsuskaitseteod ja olulisimad teemad. 

Aastaraamatu toimetasid EKA muinsuskaitse ja konserveerimise doktoriõppekava juht Anneli Randla, EKA ehitusajaloolane ja muinsukaitse spetsialist, Phd Maris Mändel ja EKA arhitektuuri konserveerimise õppesuuna juht BA ja MA õppekavadel, Triin Reidla. Kujundas Tuuli Aule

Loe lähemalt

Nele Ambose ettekanne Lilly Waltherist Neitsitornis

Laupäeval, 28. mail kell 11.00–15.00 räägitakse Neitsitornis seal tegutsenud kunstnikest. Ettekandega “Lilly Walther (1866–1946), palju jõudnud, vähe teatud” esineb konservaator ja EKA muinsuskaitse ja konserveerimise magistrant Nele Ambos

Kunstnik Lilly Walther (1866–1946) elas Neitsitornis juba 19. sajandi lõpul ja osales aastatel 1904.–1906 torni ruumides tegutsenud naiskunstnike rühmituses Tarbekunstiateljee. 

Loe lähemalt

Sisearhitektuur

Semele Kari on Raestipendiumi laureaat

EKA sisearhitektuuri osakonna magistrant Semele Kari pälvis Tallinna Linnavalitsuse Raestipendiumi oma magistritöö “Vahekasutuse rändhõive Tondi 57 näitel” eest, mida ta sel kevadel kaitsma asub (juhendajad Tüüne-Kristin Vaikla ja Kaja Pae).

Oma magistritöös teeb Semele ettepaneku Tallinnas aadressil Tondi 57 asuva endise sõjaväekasarmu vahekasutuseks, mis sisustaks hoone “ooteaega” ajutise vahekasutusega. Semele Kari Tondi kasarmu vahekasutusega tegeleva magistritöö kohta saab rohkem kuulda EKA sisearhitektuuri osakonna magistritööde kaitsmisel, mis toimub 6. juunil, kell 10.00, EKAs, ruumis A501

Fotol Semele Kari

Loe lähemalt

EKA meedias

Mathias Väärsi Ringvaates

EKA kaasaegse kunsti magistrant Mathias Väärsi alustas täna reisi Ukraina suunas, kuid tema rännaku teeb eriliseks valitud liiklusvahend: 1700 kilomeetrise Narvast Ukrainasse reisi läbib ta jalgratta seljas.

Rännak on kaasaegse kunsti eksperiment. "Minu sõit jõuab ka EKA lõputööde näitusele TASE, mis avatakse tuleval nädalal," ütles Väärsi. 

Vaata lähemalt

Maria-Kristiina Soomre veab Kultuuriministeeriumi loovisikute tasustamise muutmise protsessi

Kultuuriministeerium tellib uuringu, mille tulemusel võib põhjalikult muutuda kogu loovisikute tasustamise süsteem. Eesmärk on, et kunstnikud saaksid oma töö eest õiglast tasu ja tagataks sotsiaalsed garantiid. Lähemalt selgitab seda pikaaegne kultuuriministeeriumi kunstinõunik, EKA kunstiteaduse doktorant ja muudatuse eestvedaja Maria-Kristiina Soomre.

Küsitleb Peeter Kormašov.

Foto: Ilmar Saabas. Maria-Kristiina Soomre Kaido Ole maali ees. 

Loe lähemalt
Lugupidamisega,
Andres Lõo kommunikatsioonispetsialist
andres.loo@artun.ee
52 67 253

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram