EKA nädalakiri 22. november, 2021

Uued kunstnikupalgad EKAlastele

Eesti Kunstnike Liidu kokku kutsutud komisjon koosseisus Elin Kard ja Vano Allsalu (Eesti Kunstnike Liit), Sirje Helme (Eesti Kunstimuuseum), Joanna Hoffmann (Tartu Kunstimuuseum), Kadi Kesküla (Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum), Paul Aguraiuja (Tallinna Kunstihoone), Maria Arusoo (Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus), Kai Lobjakas (Eesti Tarbekunsti- ja Disaini Muuseum), Peeter Talvistu (Tartu Kunstimaja), Karin Laansoo (Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus) otsustas määrata esitatud taotluste alusel kunstnikupalga saajateks aastatel 2022‒2024: skulptor Edith Karlson, maalikunstnik Kristi Kongi, ehtekunstnik Kadri Mälk, kunstiteadlane Hanno Soans, kunstnik Jaan Toomik.

Loe lähemalt

Ettevõtlikkusest EKAs Sven Idarannaga

Novembris 2021 tunnustas Haridus- ja Teadusministeerium ettevõtlus- ja karjääriõppesse panustavaid ning seda edendavaid inimesi. “Aasta ettevõtlik õpetaja 2021” silmapaistev nominent oli ka Sven Idarand!

Maarin Ektermann vestles nominendiga ettevõtlusest ja ettevõtlikkusest EKAs, õpetamisest ja rööprähklemisest.

Foto: tundmatu autor

Loe lähemalt

Näitused

Johhan Rosenberg EKA Galeriis

26, 27. ja 28. novembril kell 20.00–22.00 oodatakse EKA Galeriisse Johhan Rosenbergi performance'i saatel “Kõdu” galeriikülastusele.

Külastajatel on võimalik käia sisse-välja, liikuda ruumis vabalt ringi ja otsa vaadata Kõdule.

Osalejad: Johhan Rosenberg, Bosa Mina, Laima Jaunzema, Iris Lillemägi, Sveta Grigorjeva
Heli: Mihkel Kleis 

Loe lähemalt

Ehte-, klaasi- ja keraamika osakonna näitus “Hingevalu”

25. novembril kell 18.00 avatakse EKA ehte- ja sepiskunsti, klaasikunsti ja keraamika osakonna näitus “Hingevalu” EKA II korruse A-osas (A-200)

Väljapanekul demonstreeritakse malmivalu kursuse käigus valminud töid, mille tegemist juhendasid Nils Hint (EE) ja David Snoo Wilson (UK).

Rohkem infot

Raivo Kelomees Eesti kunstikuul Abu Dhabis

Käimasoleval kuul toimub II Eesti kunstikuu Abu Dhabis, Araabia Ühendemiraatides.

Sellest võtavad osa kunstnikud Katrin Karu, EKA kunstiteaduse doktor Raivo Kelomees, Toomas Kuusing, EKA moe vilistlane Kerttu Siplane, EKA maali vilistlane Einar Vene, EKA moe vilistlane Hannes Võrno, muusik Emma Johanna Lepasoo ja kunstikuu korraldaja Toomas Altnurme. 

Loe lähemalt

Sisearhitektuur ja disain

EKA sisearhitektuuri tudengid ERMi näitusel

Sisearhitektuuri II kursuse tudengid tegelesid arhitekt Johanna Jõekalda käe all ruumi loomisega lähtuvalt erivajadusega kasutajatest.

Tudengite ülesandeks sai kavandada omandatu põhjal näituseruum, mis arvestaks maksimaalselt erivajadusega külastajate kasutajakogemusega.

Loe lähemalt

Laste kujundatud sussid EKA aksessuaari- ja köitedisaini osakonna egiidi all Nauticas

Nautica ostukeskuses avati näitus Tallinna Lastekodu laste poolt illustreeritud sussidest.

Värvitud sussid valmistati koostöös EKA aksessuaari- ja köitedisaini osakonnaga ning Võru jalatsitootja OmaKing toetas projekti sussidega.

Foto: Kelian Luisk

Loe lähemalt

Tootedisaineri ankeet: Karl Kukk

Novembris saate tootedisaineri ankeedi vahendusel teha tutvust tööstusdisaini tudengi Karl Kukkega, kes õpib parasjagu Erasmus+ programmiga vahetusaastal Strate Disainikoolis, Prantsusmaal.

III kursuse tudengina on Karl üllatanud oma äärmise põhjalikkuse, töökuse ja leidliku disainmõtlemisega iga projekti puhul, mis ta ette on võtnud.

Rohkem infot

EKA meedias

Aivar Tõnso „Hargnevate helide aed 2st“ Sirbis

“Viimasel ajal leian end üha enam toimetamas erinevates galeriikeskkondades. Eelmises Sirbis ilmus allolev ülevaade taolisest aktsioonist – seekord koos Katrin Enni, Taavi Suisalu, Raul Kelleri ja Sten Saaritsaga”, kommenteerib EKA uue meedia magistrant ja helikunsti näituse „Hargnevate helide aed 2“ kuraator Aivar Tõnso Sirbis ilmunud Kärt Kelderi käsitlust. 

Fotol Aivar Tõnso. Allikas: IDA raadio

Loe

Linda Kaljundi essee post MoMA platvormil

EKA kultuuriajaloo professor Linda Kaljundi revideerib selles post MoMA essees hilisnõukogude perioodi eesti kunsti.

Vaadates 1960., 1970. ja 1980. aastate töid ökokriitilisest ja keskkonnaalasest vaatenurgast, väidab ta, et on vaja kasutada võrdlevat, riikidevahelist lähenemist, et jõuda kaugemale läänekesksest arusaamast keskkonnakunsti ajaloost. NB! Artikkel on ingliskeelne

Foto: Mark Raidpere

Loe (inglise keeles)

Reet Aus ajakirjas Fashion and Textile

Ajakirja Fashion and Textile värskes numbris võtab EKA Jätkusuutliku Disaini ja Materjalide Labori ringdisaini teadussuuna juht, vanemteadur Reet Aus kokku viieaastase praktikapõhise uuringu tulemused väärtustava taaskasutuse kohta masstootmises.

Loe (inglise keeles)

Ülo Pikkovi Ruhnu essents Kaspar Viilupi PÖFFi päevikus

"Olen kunagi aastaid tagasi põhikooli ajal korra Ruhnus käinud ja see on tänaseni meeles kui täiesti maagiline kogemus, meenutan seda ikka aeg-ajalt. Ülo Pikkovi värske animadokk "Taaskohtumine" suutis taasluua just täpselt selle sama emotsioonide spektri, mida sellest reisist mäletan," sõnab Kaspar Viilup EKA animatsiooni osakonna värske juhi värske animatsiooni kohta ERRi kultuuriportaalis. 

Fotol kaader "Taaskohtumisest"

Loe

Taavi Teeveti luulekogust ERRis

Taavi Teevet on Eesti Kunstiakadeemias ehte- ja sepakunsti bakalaureusekraadi omandanud noor metallikunstnik, kelle luulekoguga "Ainueksemplar" saab tutvuda esimest ja viimast korda A-Galerii SEIF-i seintel kuni 26. novembrini.

Loe

Emeriitprofessor Anu Raud Postimehes

Eesti tuntuim vaibakunstnik, Eesti Kunstiakadeemia emeriitprofessor Anu Raud sai äsja oma Kääriku kodutalus Heimtalis valmis järjekordse vaiba, mis kannab nime «Mulgid New Yorgis». 

Foto: Marko Saarm

Loe lähemalt

Maria Ader Postimehes

EKA maali magister Maria Ader on viimastel aastatel jäänud silma mille­gagi, mida nimetatakse toidudisainiks. Ta on pakkunud söödavaid elamusi kultuurihuvilisele publikule. Aderi toidu­installatsioonidega on inimesed kokku puutunud näiteks näituste avamistel, etendustel, Eesti ­Kunstiakadeemia pidustustel või eraüritustel.

Foto: Sander Ilvest

Loe

"Lõpetamata linn" KUKU raadios

„Lõpetamata linn. Tallinna linnaehituslikud visioonid" Eesti Kunstiakadeemialt. Milline on tuleviku Tallinn? Mida peaks muutma, et linn oleks ka tulevikus atraktiivne nii elu- kui tööpaigana? 

Tutvustab Marek Strandberg.

Kuula
Lugupidamisega,
Andres Lõo kommunikatsioonispetsialist
andres.loo@artun.ee
52 67 253

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram