EKA nädalakiri 9. mai, 2022 Ei näe nädalakirja täispikkuses? Vajutage siia...

EKA Disainilaat 2022

EKA Disainilaat 2022 toimub Kunstiakadeemias esimese kolme korruse üldaladel14. mail, 2022, Kalamaja päevade raames. 

Oma disaini ja/või kunsti müüvad EKA tudengid, töötajad, vilistlased. Laata korraldab EKA Üliõpilasesindus.

Loe lähemalt

EKA tudeng Ukrainast kujundas 2-eurose mündi

Eesti Pank plaanib lasta ringlusse Ukrainale ja vabadusele pühendatud 2-eurose mündi, mille kujundas Eesti Kunstiakadeemias õppiv noor Ukraina sõjapõgenik Daria Titova. Erikujundusega mündid peaksid käibele jõudma selle aasta lõpus. Juba suvel jõuaksid aga müüki Ukraina 2eurost sisaldavad mündikaardid, mille müügitulu kannab Eesti Pank Ukraina keskpangale. 

Loe lähemalt

Disain

EKA jätkusuutlikud disainerid Valencia näitusel ja konverentsil

9.–19. maini avatakse Hispaanias, Valencias Maailma Disainipealinna projekti raames Eesti jätkusuutlikku disaini tutvustav näitus „Second Chance“ / „Teine võimalus“. Eesti Kunstiakadeemia (EKA) ja Eesti Disainerite Liidu (EDL) koostööna korraldatud näituse kuraator on Ilona Gurjanova ning kujundaja Leonardo Meigas. Valencias Palacio de Colominas on väljas rohkem kui 20 Eesti disaineri looming. 

EKA Jätkusuutliku disaini ja materjalide labori DiMa projektijuhi Maria Kristiin Petersoni sõnul “esitleb labor viimastel aastatel ringdisaini uurimissuundadega seonduvalt valminud tekstiili- ja moevaldkonna tootenäidiseid ja projektide tulemusi, keskendudes kolmele ringdisaini meetodile." 

Foto: Riina Varol

Loe lähemalt

Euroopa Disainifestivali konverents 2022

Euroopa Disainifestivali konverents 2022 ‘‘Beyond Design‘‘ toimub laupäeval, 18. juunil KultuuriKatlas kell 9.30–17.00 

Euroopa Disainifestivali Konverents 2022 “Beyond Design” käsitleb disaini tuleviku ja suundade põhiküsimusi, mis on seotud disaineri ameti ja kohustustega, praktiliste töötubade, arutelude ning sektoriüleste tulevikuvisioonide kaudu.

Loe lähemalt

Euroopa Disainifestival 2022 Tallinnas

Sel aastal toimub Euroopa Disainifestival (ED-Festival) 17.-19. juunil Tallinnas. 

Kolmepäevane festivaliprogramm koosneb rahvusvahelisest disainikonverentsist „Beyond Design“, töötubadest, näitustest, disaini jalutuskäikudest ning vestlustest ja muidugi Euroopa Disainiauhinnad (ED-Awards) tseremooniast! 

Loe lähemalt

EKA tekstiilidisaini näitus „Pehmed piirikõnelused“ Vilniuses

25. aprillil, 2022 avati Vilnius Academy of Arts galeriis “Artifex” EKA tekstiilidisaini osakonna näitus “Soft Negotiations” („Pehmed piirikõnelused“). 

Väljapanek esitleb Eesti Kunstiakadeemia tudengite ja õppejõudude töid, mis kutsuvad kaasa mõtlema tekstiilidisaini kõikehõlmava rolli teemal. 

Foto: Kadi Kibbermann

Loe lähemalt

Baltic Wool Cooperation 2.0 EKAs

EKA tekstiilidisaini osakonda külastasid  Baltic Wool Cooperation 2.0 projekti raames külalised Gotlandilt ja Poolast.  

Projekt on ellukutsustud, et tihendada Läänemere äärsete riikide koostööd villamajanduse teemadel. Peapartner on Gotland, partneriteks Eestist EKA Tekstiilidisaini osakond ja TÜ Kultuuriakadeemia, Poolast Bielsko-Biala Ülikool

Loe lähemalt

Näitused

Saoirse McGarry Suur-Karja 7 vitriingaleriis

05.05–12.05 Suur-Karja 7, Saoirse McGarry “Tarbi”

Fotokunstniku sõnul: 

"Käesoleval portreel kehastan meedias kujutatud absurdselt üleseksualiseeritud “ideaalset” naist. Teose peategelane kirjeldab oma naiseks olemise kogemust kui pidevat ponnistust olla perfektselt laheda tüdruku stereotüüp."

Loe lähemalt

Sonja Sutt Suur-Karja 10 vitriingaleriis

05.05–12.05 Suur-Karja 10, Sonja Sutt “Polina Raykole” 

Fotokunstniku sõnul: 

"Olles matnud oma tütre ja abikaasa, leidis ukrainlanna Polina Rayko (1928-2004) lohutuse maalimises. Tema molbertiks said koduseinad. Veetsin päeva Rayko jälgedes ja katsin oma köögi põrandast laeni joonistustega. Mul ei olnud kindlat plaani ja leidsin end sarnaselt Raykole kujutamas isiklikke mälestusi."

Loe lähemalt

“Rasked minevikud. Ühendatud maailmad” Leedu Rahvusgaleriis

Leedu Rahvusgaleriis on 28. augustini, 2022 avatud EKA teaduri, kuraator Margaret Tali, PhD ja Ieva Astahovska ning Eglė Mikalajūnė kureeritud näitus “Difficult Pasts. Connected Worlds”

Eesti kunstnikest on esindatud EKA animatsiooni osakonna juht ja animaator Ülo Pikkov ning Eleonore de Montesquiou. Lisaks on Eestis teostatud ka Soome kunstniku Jaana Kokko töö.

Loe lähemalt

Mängude õhtu “Don´t lose, but let loose” EKAs

Teisipäeval, 10. mail kell 18.00–19.00 toimub EKA kohviku all (A100) mängude õhtu “Don´t lose, but let loose”.

Mänguväljak on avatud juba hommikust saati!
Üritus toimub vabaaine “Design for play” lõputööna.

Juhendaja Eva Liisa Kubinyi.

Kõik on oodatud! 

Foto: Kärt Heinvere

Loe lähemalt

EKA kunstnikud Turus, Titanik galeriis

Näitus “My Bitter Sweet Frankenstein Body”, Kogo galerii

02.06 avaneb Soomes Turu linnas Titanik galeriis rahvusvaheline grupinätuse „My Bitter Sweet Frankenstein Body“, mille kuraator on Šelda Puķite.

Näitusel osalevad EKA ja Baltimaade kunstnikud Eike Eplik, Edith Karlson, Kristina Õllek, Laura Põld, Kristel Saan, Krišs Salmanis, Jaanus Samma, Līga Spunde, Rūta Spelskytė ja Sabīne Vernere.

Kuraator on Titanik galerii direktor Mirjami Schuppert.

Digitaalne joonistus. Līga Spunde, „The Hole In the Heart“, 2020

Loe lähemalt

Kristi Kongi ja Laura Põld Liste Art Fair Baselil

13.–19.06 Liste Art Fair Baseli kunstimessil Eesti kunstnike Kristi Kongi ja Laura Põllu ühine väljapanek „(E)Motional Landscapes“ („Tundemaastikud“). Kogo galerii.

Väljapanek on kujutletud maagilise, aga ühtlasi apokalüptilise maailmaatlasena, milles kunstnikud saavad avaldada tundetasandil kogetud maastikke. 

Dotsent Kristi Kongi on EKA maalikunsti õppejõud.
Multimediaalne kunstnik Laura Põld ja EKA keraamika vilistlane.

Kristi Kongi, „Pärastlõuna – värvid ja maailm on teisenenud kujunditeks. Süda kurbust ei vaja. Ta vajab hoolt. Ja värve. Ja kaugust“, 2021

Loe lähemalt

Loeng, seminar, raamat

Paul Kuimeti "Elava ruumi" loeng Rotermannis

11. mail kell 18.00 on Rotermanni soolalaos loengusarja "Elav Ruum" lektoriks Tallinnas tegutsev kunstnik ning EKA fotograafia eriala teooria õppejõud  ning EKA fotograafia vilistlane Paul Kuimet.

Paul Kuimeti loenguõhtu esimeses osas linastub tema film “Materiaalsed aspektid” (2020). Järgnev ettekanne keskendub filmi fookuses olevale ehitusmaterjalile – klaasile. 

Loe lähemalt

Seminar „Sarnasus erinevuses“ EKAs ja Kumus

13.–14. mail toimub Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Kunstimuuseumi koostöös Balti regionaalse ja võrdleva kunstiajaloo seminar, mis toob kokku kunstiteadlased ja kuraatorid kolmest Balti riigist.

Seminari esimene päev toimub EKA auditooriumis A-101, teine päev Kumu auditooriumis.

Seminari lähtepunkt on nõukogude perioodi kunstiajalugu, kahepäevane üritus on jagatud kuueks aruteluks. 

Pollutsionistid. Sarjast „Kummastatud Riia“ (Savādotā Rīga). Fotomontaaž. 1978 

Loe lähemalt

Raamatu “Taidur” esitlus Viljandis

Reedel, 13. mail kell 16.00 esitleb EKA Kirjastus Viljandi Kultuuriakadeemia Vilma õppehoone (Turu 7) tekstiiliklassis Richard Sennetti raamatut “Taidur”

Vestlevad värske Patrick R. Vesi auhinna laureaat Urmas Lüüs ja Kristi Jõeste, vestlust juhib Kadri Tüür

Foto: Juss Heinsalu

Loe lähemalt

Sisearhitektuur, arhitektuur

Vilsandile kerkis EKA tudengite abiga kolumbaarium PESA

Viimase aasta jooksul on EKA sisearhitektuuri osakonna tudengid vilsandlasest sisearhitekti Ardo Hiiuväina ja mitmete teiste juhendajate käe all töötanud selle nimel, et vilsandlased saaksid saarele tuhaurnide matmispaiga ehk kolumbaariumi. Nüüd on kolumbaarium ning seda tähistav maamärk viimaks valmis.

Loe lähemalt

EKAs tutvustatakse Mustermaja 369 süsteemi

11. mail tutvustatakse EKAs Mustermaja 369 süsteemi. Kuuleb lähemalt käimasolevast arendusprojektist ning antakse sõna Elektrilevile, kes tutvustab kavandatava hanke plaani ning ajakava.  

2022. kevadel alustasid EKA PAKK ja Elektrilevi koostööd, et arendada välja modulaarne, tehases toodetav ja ringmajanduslikke põhimõtteid järgiv puidust õppehoone, kasutades EKA poolt arendatud ja avalikult kättesaadavat Mustermaja 369 projekteerimissüsteemi.

Üritus toimub EKA aulas A-101. Ühineda on võimalik ka Zoomis või vaadata ülekannet EKA TVs.

Loe lähemalt

Tunnustus

Urmas Lüüsile Patrick R. Vesi auhind

Rahvusvahelisel tantsupäeval, 29. aprillil, 2022, jagati Kanuti Gildi SAALis Sõltumatu Etenduskunsti Auhindadest välja kasvanud omaalgatuslikke preemiaid. Patrick R. Vesi auhinna silmapaistva tegevuse eest etenduskunstide väljal pälvis kunstnik, disainer ja Eesti Kunstiakadeemia sepakunsti lektor Urmas Lüüs, kes on viimastel aastatel silma paistnud nii kirjutaja kui ka kunstnikuna. Palju õnne!

Loe lähemalt

EKA meedias

Katrin Kabuni "nädala raamat" KUKU raadio Pleieris

Tekstiilidisaineri, doktorant Katrin Kabuni raamatu “Arhailiselt high-tech. Lambavilla teadmistepõhine rakendamine” tutvustus KUKU raadiosaates "Nädala raamat".

Usutlejaks Marek Strandberg.

Loe lähemalt

Hanno Soansi ja Silvia Sosaare ühisnäituse fotogalerii ERR kultuuris

"Draakoni galeriis avati neljapäeval Hanno Soansi ja Silvia Sosaare ühisnäitus "Usupuhastus".

Autorid selgitasid, et näitus on küpsenud aegamööda, suisa läbi aastate, kuid sellel on siiski kindel algus- ja lõpp-punkt."

Foto: Siim Lõvi

Loe lähemalt

Piibe Kolka film "Tütarrakk" Oberhauseni festivalil

Piibe Kolka film "Tütarrakk" (Cellula Filia) valiti tänavu maailma ühele vanimale ja mainekamale Oberhauseni lühifilmifestivalile. 

Piibe Kolka on EKA kunsti ja disaini doktor 2020. a valiti NATRi kunstiresidentuuri töötama projektiga “Tütarrakk/An Epigenetic Karaoke”, mis tegeleb epigeneetika uurimisega päritavuse vaatepunktist ning seob teadaolevad faktid ja isikliku loo.  

Kaader filmist

Loe lähemalt

Narva Gerassimovi pargis EKA valgusinstallatsioonid

Reede õhtul avati Narva Gerassimovi pargis Tallinn Music Weeki raames EKA valgusinstallatsioonide näitus "Piirivalgus". 

Näitusel osalesid tudendid Reena Ailt-Tamm, Piret Potter, Lauri Lest, Katriin Maitsalu, Laura Susanna Lätte, Annika Emilie Viigand, Maris Paal, Elle Kannike, Vivian Ilves, Robin Raspel, Anselm Oja. Juhendaja on Elo Liiv

Foto: Kirill Jakušev

Loe lähemalt
Lugupidamisega,
Andres Lõo kommunikatsioonispetsialist
andres.loo@artun.ee
52 67 253

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram

Saite selle kirja, sest soovime jagada Teiega EKA tegemisi

Loobun EKA kirjadest